bycasino giriş Ömer Şengüler Kimdir? | Öğrenci Kürsüsü
e
sv

Ömer Şengüler Kimdir?

22 Mayıs 2021 19:38
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

08.07.2020 tarihinde Öğrenci Kürsüsü instagram canlı yayınımızda ağırladığımız Sayın Ömer Şengüler ile ilgili bilgiler bu sayfada!

Ömer Şengüler, kişisel ve kurumsal marka mimarlığı yapıyor. Reklamcı.  Şengüler, karlılık hedefine koşan kurumsal yönetimlerin yolculuklarına eşlik ediyor. Örnek vermek gerekirse, “Lüks Gofret, Probis, Hanımeller, Golf” gibi bazı Ülker ürünleri, İstikbal, Bellona’nın, Nokia, LCWaikiki gibi  konumlandırılma ve  markalaştırılma projeleri ilk akla gelenler… Dünyada ilk 500’e girecek bir marka yaratmak en büyük hayali. Şengüler, “Türkiye’nin Fortune 500 listesinde şirketleri, Forbes 500 listesine girebilmiş zenginleri vardır ama Interbrand 100 listesinde hiçbir dünya markası maalesef yoktur. Biz, stratejileri iyi yönetilirse ülkemizden marka ürünler, marka kentler, marka kişiler çıkacağına inanıyoruz” diyor.

Şengüler reklam tanıtımcılık piyasasında ilkleriyle tanınıyor. Yine örnek vermek gerekirse; Türkiye’de ilk defa toplu nakliye araçları, şirket filoları üzerine reklam tanıtım alınmasını sağladı ve bu tür mobil reklam tanıtımların yasallaşması sürecini yönetti. Yine ilk defa “reklam tanıtımlı modern otobüs durakları” yatırımı yaparak Türkiye’de ilk raket network mecrasını yarattı. Böylece açık hava’da “network” medya planlama ve satın alma literatürüne girdi. Milliyet gazetesinin re-branding’i sırasında Türkiye’de ilk defa “one way vision” cam reklam tanıtım uygulamasını başlattı ve bununla 3M başarı ödülü aldı, Migros mağazalarının zeminlerini reklam tanıtım mecrası yapıp ilk defa “Floor Graphics” uygulamasını başlattı. İlk kez Türk Hava Yolları boarding card arkası ve ikram kutusu üstüne reklam tanıtım uygulamasını yaptı.

Şengüler, M.Bin Saud Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler eğitimi aldı.  İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. MIT Sloan School of Management’ta ASP, MA; Harvard Business School’da Executive MBA, OPM yaptı. Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde AB Hukuku Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı.  Şengüler, MÜSİAD ve Reklamcılar Vakfı’nın da kurucu üyesi.

Girişimci yönüyle de dikkat çeken Şengüler, Creative Ajans (PANEL), Açıkhava Reklam Ajansı (MAGIC) ve Prodüksiyon Ajansı (MARS) iletişim şirketlerini kurdu, sonrasında  Amerikan Clear Channel’a sattı. Amerikalı ve Türk ortaklarıyla birlikte büyükbaş besi hayvancılığı çiftliği ve kırmızı et paketleme tesisi kurup aktiflerini yine uluslararası bir yatırım şirketine sattı.

Halen Global Magic Brands’in başında “Marka Mimarı” olarak başarılı çalışmalarına devam eden Şengüler, çeşitli üniversitelerde “Global Branding & Marketing”, “Nasıl dünya markası olursunuz?”, “Bir reklam ajansının içi”, “Yönetim ve Markalaşma”, “M&A ve Marka değeri” başlıklı seminerler veriyor.

Öğrenci Kürsüsü Editör

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ömer Şengüler Kimdir?