bycasino giriş Savaşın Gerçek Yüzü (Ömer Faruk Özkan) | Öğrenci Kürsüsü
e
sv

Savaşın Gerçek Yüzü (Ömer Faruk Özkan)

23 Ocak 2018 19:21
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Savaş… Kelimenin duyulması bile insana yeterli düzeyde ürperme hissi veriyor. Sizce savaş şu bizim görmeye alıştığımız silahlarla insan öldürerek yapılan bir eylem mi? Yoksa bizim bildiğimiz dışında başka işler mi var?
Yüzyıllar boyunca insanlar birbirleriyle savaşmışlar. Kavga etmişler. Sizce bunun nedeni neydi? Hepimizin kardeşçe yaşamasını engelleyen şey neydi? Menfaatler. Evet, savaşların çıkmasındaki asıl mesele bu menfaatlerin (çıkarların) çatışması.
Şöyle bir yakın tarihe gidip düşünelim. I. Dünya Savaşı’nın başlangıcını hatırlayalım. Bir Sırp milliyetçisi gidip Avusturya-Macaristan veliahtını öldürüyor. Sonrasında o ona savaş ilan ediyor bu buna. Elbette savaş ilan edilmesinde farklı çıkarlar var ama her şey bunun üzerine başlıyor. Mesela Osmanlı Devleti’nin savaşa girmesi.
Osmanlı Devleti kafaya sokmuş bu savaşa girecek.Kaybedilen topraklarımızı geri alacak, itibarımızın hak ettiği seviyeye yükseltecek. Ama hangi tarafta? itilaf mı ittifak mı? İlk önce İtilaf devletlerinin tarafında savaşa girmek istiyor ama nafile. Çünkü bu devletlerin çıkarları Osmanlı aleyhine. İngiliz’i desen “Ağabey sende yaşayan farklı toplumlara bi özgürlük verip çıkacağım.” diyor, amacı sömürmek. Rusya desen “Ağabey bizim memleket soğuk, hatunlar sıcak denizleri istiyor.” diyor, amacı kıyı şehirlerimizi almak. Fransa desen “Ağabey bizim Alsas Loren işleri karışık sende bunun gibilerden çok var.” diyor, amacı maden, petrol ne varsa…
İtilaf grubu karışık olunca ve bir de Alman hayranlığı malum. İttifak grubuna. Başta onlarla istemiyor gibi ama sonra şöyle bir düşüyorlar ve “Baba zaten biz Avrupa’nın ortasında kalmışız. İngiliz’i, Rus’u, Fransız’ı farklı farklı yerlerden bize doğru gelecek. En iyisi şu Osmanlı’yı savaşa dahil edelim de farklı cepheler açtırırız rahatlarız.” diyor ve Osmanlı kabul ediliyor. Bir de bu grubun dönek devleti var. İtalya. Bu da diyor ki “Bizim bu grup savaşı kaybedecek gibi, öteki grup daha iyi daha güçlü en iyisi oraya geçeyim.” Diyor ve hoop İtilaf devletlerine.
Bakın çok kolay bir örnekte, size savaşın gerçek yüzünü gösterdim. Şimdi savaşın gerçek bir tanımını yapalım. Savaş, sadece silahlardan ibaret olmayan, devletlerin menfaatleri uğruna insanlarını farklı devletlerin insanlarıyla dövüştürerek yaptığı eylemdir.

ÖMER FARUK ÖZKAN
KOZAN FEN LİSESİ/ADANA

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Savaşın Gerçek Yüzü (Ömer Faruk Özkan)