bycasino giriş Manipülasyon Nedir? Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?
e
sv

Manipülasyon Nedir? Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

24 Mayıs 2021 17:10
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Webde en fazla merak edilen kelimelerden biri olan manipülasyon için detaylar Öğrenci Kürsüsü’nde!

Manipüle etmek, manipülasyona uğramak gibi kavramlarla hayatımıza giren bu kelimenin anlamını birçoğumuz aslında bilmemekteyiz. Sadece yanlış olan şeyin doğruymuş gibi gösterilmesi anlamına gelmeyen bu kavram aslında bazı detayları da içermekte. Gelin hep beraber inceleyelim!

Manipülasyon, başkalarının algılarını, düşüncelerini ve davranışlarını ona hissettirmeden çeşitli taktikler ile aldatma yolu ile değiştirmeyi hedefleyen sosyal bir etkidir. Yapılan manipülasyon metotları, maniplasyon yapan insanın menfaatleri doğrultusunda sömürücü, kurnaz ve aldatıcı bir etki yaratır. Birçok alanda (siyasi, sosyal yaşam, spor…) sıklıkla karşımıza çıkan ve tehlikeli olarak algılanan bir kavramdır.

Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

Manipülasyon ve halk arasındaki yanlış kullanımıyla manüpilasyon, genelde insanların düşünce, davranış ve düşüncelerini değiştirmek için kullanılacak olan sosyal bir silahtır. Bu silahın belirli kullanılış biçimleri vardır. Gelin en popüler manipülasyon tekniklerini beraber inceleyelim:

Pozitif Sağlamlaştırma: Yapılan davranışın güçlendirilmesi ve bu davranışın sıklığının arttırılması amacı ile uygulanmakta olan bir yoldur. Örneğin; gülme ve yüz ifadeleri, iltifat, cazibe, etkileyici özür dileme metotları vb.

Negatif Sağlamlaştırma: Şantaj, bağırma, azarlama, iletişimi kesmek, ağlamak, kurban rolü oynamak ve hakaretleriyle tekniğe örnektir.

Kısmi Aralıklı Sağlamlaştırma: Kısmi aralıklı negatif sağlamlaştırma, korku ve gerilim havası yaratmayı amaçlar. Kısmi aralıklı pozitif sağlamlaştırma: kurbanı sebat ettirmeyi amaçlar. Örnek verecek olursak; kumarbazlar oyunun başında para kazanıyor gibi gözükse de totelde para kaybetmesi kaçınılmazdır.

Ceza: önce küçük sonra büyük ceza, sıra dışı istek, kavram bozumu ve giderek çoğalan ricalar

Yanlış Bilgi Manipülasyonu: Aşağılama ve ego kamçılama, gürültü tekniği, beyin yıkama, reddetme, yalan söyleme, duygusal şantaj ve mahrum bırakma…

Seçici Dikkatlilik veya seçici dikkatsizlik: Konuyu değiştirme, şaşırtma ve kaçınma

Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon, yanıltıcı hal ve hareket yapan kişilerin yapmış olduğu sosyal etkidir. Yatırımcılara yalan yanlış işlem yaptırarak düşüncelerini kendi istekleri ve menfaatleri doğrultusunda değiştiren kişilere ise manipülatör, halk ağzındaki yanlış kullanımıyla manüplatör denir. Bu kişiler genelde acemidir. Küçük kazanımlar elde etmek için borsanın yönünü değiştirmeyi çalışırlar.

Öğrenci Kürsüsü Editör

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Manipülasyon Nedir? Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?