e
sv

Koronavirüs Salgını Ne Zaman Bitecek?

24 Mayıs 2021 16:50
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Koronavirüs (Covid-19) salgını ve küresel adıyla coronavirüs ne zaman bitecek sorusu bölgesel ve küresel anlamda insanların en çok merak ettiği konular arasına girdi. Gerek alınan önlemler neticesinin en sert sonuçlarından olan tam kapanma, gerekse de halkın temizlik ve sağlık önlemlerine önceki zamanlara göre daha çok riayet ediyor olması bunun için net bir tarih vermeye ne yazık ki yeterli olmuyor.

Uzmanlar, 2021 yılında da normalleşme adına henüz her şeyin geçmediğini ve yıl sonuna kadar da aşıdaki gelişmeler ve mutasyon durumuyla ilgili olarak hastalığın artış gösterebileceği kanısında. Bu durum tedirginliği daha da artırmakta. Diğer bir yandan sadece belli bölgeleri etkilemeyen ve yayılabildiği için küresel durumdan hareketle değerlendirilmesi mümkün olan Koronavirüs için diğer ülkelerde de durum bir hayli karışık.

Küresel bir salgın olarak Koronavirüs değerlendirmesi

Almanya’da vaka sayısına karşın ölüm oranı neden düşük? İngiliz uzmanlardan flaş çağrı: Önlemler bir yıl devam etmeli. Ölü sayısında Çin’i geçen İtalya’da en yüksek can kaybının yaşandığı gün oldu. Birçok ülke aşı için testlere başladı ancak aşı ne zaman piyasaya sürülebilecek? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulacaksınız!

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan corona virüste vaka sayısı 255 bini geçti. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 10 000 444’e yükseldi. Öte yandan taburcu olan hastaların sayısı ise 87 bin 351’e çıktı.

İngiltere’de covid-19 tedbirleri kapsamında bu geceden geçerli dahil olmak üzere restoran, bar, cafe, sinema ve tiyatroların kapatılmasına karar verildi. İtalya’da yeni tip covid-19ten ölenlerin sayısı 627 kişi artarak 4032’ye yükseldi.

ABD Koronavirüs (Covid-19) Ciddi Etkilenen Ülkeler Arasında

Ülkedeki covid-19 salgınına ilişkin verileri takip eden Johns Hopkins Üniversitesinin son rakamlarına göre, Kovid-19 vaka ve ölü sayısı artmaya devam ediyor. Amerika genelindeki covid-19 kaynaklı vaka sayısı son 24 saat içinde 10 000 755’ten, 3 000 567 artarak 14 000 322’ye, ölü sayısı da 154’ten 56 artarak 210’a çıktı.

Eyalet bazında New York, 7 000 102 vaka ile açık ara önde giderken, onu 1376 vaka ile Washington ve 1044 vakayla California takip ediyor. En fazla ölümün görüldüğü 3 eyalet ise 74 ile Washington, 38 ile New York ve 19 ile California biçiminde sıralandı. Hafta başından beri ülke genelinde test kitlerinin daha yaygın olarak dağıtılmaya başlanmasıyla tüm eyaletlerdeki vaka sayılarında kayda değer artışlar görülmeye başlandığına dikkat çekiliyor.

Koronavirüs Ne Zaman Son Bulur?

Makalenin başında da belirttiğimiz gibi bununla ilgili olarak net bir tarih vermek kesinlikle mümkün değil ancak önümüzdeki üç ay içinde vaka sayısı düşmeye başlasa bile bu, krizin bittiği manasına gelmeyecek. Koronavirüsün yol açtığı dalganın dinmesi belki de seneler alacak. Hayatın pek çok alanına getirilen sınırlamalar, uzun sürede sürdürülebilir değil. Bunun sosyal ve ekonomik faturası çok ağır olacak. Tüm ülkelerin bir çıkış stratejisine ihtiyacı var ve hayatın normale döndürülmesi gerekmektedir. Ama covid-19 yok olmayacak. Virüsü engellemeye yönelik sınırlamalar kalktığı zaman kaçınılmaz olarak vaka sayısı artacak. Bu süre zarfında hem Türkiye hem de dünya vatandaşı olarak bizlere ciddi görevler düşmekte. Virüsün varlığına ve gücüne ilk günkü inançla karşılık vermeli ve bu virüsü hafife almamalıyız.

Güncel Korona Virüs Çalışmaları yazısı için linke tıklayabilirsiniz!

Öğrenci Kürsüsü Editör

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Koronavirüs Salgını Ne Zaman Bitecek?