bycasino giriş Online Platformlardan Ders (Esma Aleyna Uğur) | Öğrenci Kürsüsü
e
sv

Online Platformlardan Ders (Esma Aleyna Uğur)

09 Mayıs 2020 02:25
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüzde teknoloji insanlar için vazgeçilmez hale gelmiştir. İlerleyen teknolojinin birçok faydası olduğu gibi birçok zararı da bulunmaktadır. Sosyal medya uygulamalarına gereğinden fazla zaman ayıran gençler zamanlarının çoğunu buralarda geçiriyor. Peki bu kadar ilerleyen teknolojide eğitimin online olmasına neden alışamadık? Sosyal medyada bir videoyu sıkılmadan izleyen öğrenciler ders videolarını neden izlemekte zorluk çekiyor? Ders saatleri bu kadar azaltılmışken hala derse dikkatini veremeyen öğrenciler neler yapmalıdır? 

Eğitimin online olmasının avantajı olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor. Avantajlarına değinmek gerekirse insanlar için en önemli ve çabucak tüketilen zamanımız daha bol. Okula veya herhangi bir yere gitmek için efor kaybetmiyoruz. Okula giderken ulaşım, yemek, yurt vb gibi masrafların ortadan kalkması da artısı. Zamana tekrar değinelim. Okulda saat 2 de olan dersi sonradan izleme şansımız olmayabilir ve biz o dersi saat 2 de dinlerken dikkatimizi tam veremeyebiliriz. Online eğitim sayesinde kendimizi tanıyorsak dikkatimizi verebileceğimiz en uygun saatte dersimizi dinleyebiliriz. Dezavantajlarına gelecek olursak zaman zaman internet bağlantısı ya da ekipmanlara bağlı olarak aktarılan görüntüde, seste ya da veride bozukluklar olabilir. Eğitmenin anlatım biçimi, jestleri ve mimikleri öğrencilerin ilgisini diri tutabilecek kadar yeterli olmayabilir. Uzun süre ekran başında hareketsiz kalmak sağlık sorunlarına sebep olabilir. En önemlisi evinizde online ders için gerekli olan internet bulunmayabilir.

Eğitimin online olmasına neden alışamadık sorusuna gelirsek geleneksel olarak alışılagelmiş yüz yüze eğitim insanlar için daha can alıcıdır. Dikkatini diri tutabilecek eğitmeniniz karşınızdadır, anlık soru sorabilirsiniz, şakalaşabilirsiniz bu da yüz yüze eğitimi öğrenciye sevdirir. Video izlerken canı sıkılan, dinlemek istemeyen öğrenci kitlesi de mevcuttur. Bu öğrenciler için online platformlarda ders dinleyebilmek daha zordur. Mümkünse evdeymiş gibi hissetmemeleri, kendilerini dış etkileyicilerden soyutlayarak dikkatlerini derslere vermeleri gerekmektedir. Notlar alarak ve anlamadığınız yerleri tekrar izleyerek çalışmalısınız. Ders çalışma düşüncesiyle oturduysanız başka bir sekmenin sizi rahatsız etmemesi için diğer sekmeleri hiç açmamanız gerekir. Bir müddet çalışır ve verim alırsanız dinlenmek adına kısa bir süre başka bir şeyle meşgul olmanızda sakınca yoktur.

Esma Aleyna Uğur – Atatürk Üniversitesi (Bilgisayar Mühendisliği)

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Online Platformlardan Ders (Esma Aleyna Uğur)