bycasino giriş Okuyanın Gözünden Yeni Medya ( Mennan Mahdum) | Öğrenci Kürsüsü
e
sv

Okuyanın Gözünden Yeni Medya ( Mennan Mahdum)

26 Haziran 2019 21:19
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

YENİ MEDYA NEDİR?

Medya, insanların icat ettiği ve iletişimin geniş kitlelere sağlanmasının amaçlandığı bir diyalog bütünüdür. Buna eski bir medya devi olan gazeteyi örnek verebiliriz. Medya tarihinde önemli yeri olan gazete medya aracı olarak en etkilisiydi. Matbaanın icadından sonra büyük yükselişe geçen gazete, medya ortamının vazgeçilmezi oldu. Öyle ki günümüze kadar süregelen medya aracı olmayı başardı. Gazetenin de olduğu gibi diğer bütün medya araçlarının tarihinde öncelikli olarak insanlar gelir. Medya’yı var eden insanlardır ve insanlar için var etmişlerdir. İnsanların geliştirdiği teknoloji ile medya da gelişmiş ve halen gelişmektedir. Medya, artık vazgeçilmez biriletişim aracı olmuştur, yani gereksinim haline gelmiştir.Teknolojinin sayısallaşması sürecinde medya artık geleneksel medya olmaktan çıkmış ve “Yeni Medya” ismini almıştır. Medya dünyası artık dijital medya ya dönüşmüştür.

 

Dijital medya, geleneksel medyadan farklı olarak iletişim sürecinin aktörleri arasında eş anlı ve çok yoğun kapasitede, yüksek hızda karşılıklı ve çok katmanlı etkileşimin gerçekleştiği multimedya biçimselliğine sahip iletişim araçlarıdır (J. Van Dijk, 2004). Yani geleneksel medyanın (radyo, gazete, televizyon) hepsi bir bilgisayarın içinde olduğunu ve bu bilgisayarın sayısal teknoloji ile var olmasına yeni medya diyoruz. Medyanın sayısallaşması ile yeni medya doğmuştur. Yeni medya, iletişim araçlarını daha kullanılabilir hale ve etkileşimlerini daha da hızlı yapmaya katkısı olmuş bir gelişimdir. Faydalarına örnek verecek olursak, eskiden ABD’ de basılan bir gazeteyi okuma olanağımız yok iken ve daha sonradan medyanın sayısallaşması ile internet üzerinden rahatça ulaşılabilir hale gelmemiz, yeni medyanın sunmuş olduğu bir imkândır. Yeni medyanın en önemli kolu da “İnternet” dir. İnsanlar yeni medya olanaklarını daha çok internet üzerinden yaptıkları ve iç içe oldukları için yeni medya açısından internetin büyük önemi vardır. Sosyal medya, habercilik gibi internet ağlarının hepsi bir yeni medya projesidir. Yani insanların kullandığı iletişim araçlarına yeni medya gözüyle bakabiliriz.

 

İnsanlık için büyük ve köklü bir yenilik olan yeni medya, insanlar sayesinde gelişmeye devam edecektir. Asıl önceliğin insanlar olduğu medya sektörünün içine sayısal teknolojinin girmesi ile yeni medya dönemi başlamış ve önemli bir yer edinmiştir. Yeni medya demek Dijital medya demektir. Medya pazarına büyük katkıları olmuş ve imkânlar genişletilmiş hale geldi. Teknolojinin gelişmesi ile yeni medyanın daha da gelişeceği ve yenilikler ekleneceği şüphe konusu değil. İnsanların hayatını kolaylaştırdığı gibi medyanın da genişlemesi ve hızlanmasını sağlayan teknoloji, yeni medya olanaklarını da genişletmiş olup ortaya çeşitli iletişim araçlarının meydana gelmesinde başrol oynamıştır. Yeni medya her gün toplumun faydalanabileceği içerikler üretme peşinde olup, toplum sayesinde gelişen ve varlığını sürdüren bir yeniliktir. Seslerin, görüntülerin, yazıların sayısallaşması yeni medyadır. Yeni medya her şeyin sayısallaşması ile doğan bir medya serüvenidir. 

Mennan Mahdum – Nişantaşı Üniversitesi

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Okuyanın Gözünden Yeni Medya ( Mennan Mahdum)