bycasino giriş Psikoloji Bölümü Tanıtımı | Öğrenci Kürsüsü
e
sv

Psikoloji Bölümü Tanıtımı

18 Mayıs 2021 22:11
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Psikoloji, insan davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Psikoloji biliminin gelişmesi son 150 yılda gerçekleşmiştir. Bu yönüyle yeni bir bilim dalıdır. Üniversitelerde 4 yıllık olarak okunan psikoloji bölümü, özelde insanlara genelde ise topluma fayda sağlayan bireyler yetiştirmeyi amaçlar. Mezunları, alanında kamuda veya özelde pek çok kurumda iş imkanına sahip olabilmektedir. Hem uygulamalı hem de teorik dersleri barındıran psikoloji bölümü ilgili öğrenciler tarafından tercih edildiğinde sorunsuz bir şekilde bitirilebilmektedir.

Psikoloji Bölümü Okumak İçin Ne Gereklidir?

Psikoloji bölümü okumak isteyen adaylar öncelikle ÖSYM’nin her yıl düzenlediği YKS’den yeterli bir puan almalıdır. Devlet üniversiteleri için yeterli puanı alamayan öğrenciler bu bölümü özel üniversitelerde de okuyabilmektedir. Psikoloji bölümüne kayıt olabilmek için sözel puan türüne sahip olmak gerekir. Ancak bazı yıllar puan türleri değişim gösterebilmektedir. Bu nedenle ÖSYM’nin tercih yılında yayınladığı tercih kılavuzundan o yıl hangi puan türünün istendiği öğrenilebilmektedir. Tercih yapacak olan adayların psikoloji bölümü tanıtımı konusunda da araştırma yapmaları gerekmektedir.

Psikoloji Bölümü Öğrencileri

Psikoloji bölümü öğrencileri düşünmeyi ve incelemeyi seven analitik zekaya sahip bireylerdir. Yeni bir bölüm olması ve pek çok araştırma ve incelemeye açık olması sebebi ile bu bölümün öğrencileri okumaya ve yeni şeyler araştırmaya meraklı olmaktadır. Psikologlar, insanların duygusal sorunları, stresleri, bağımlılıkları, bunalımları gibi pek çok sıkıntısının üstesinde gelmelerinde yardımcı olurlar. Bu yönleri nedeni ile psikoloji bölümü öğrencileri sabırlı, empati gücü gelişmiş, tahmin yürütebilme yönü gelişmiş ve iyi analiz yapan kişiler olmak için çaba sarf ederler. 

Psikoloji Bölümü İş İmkanları

Psikoloji bölümünün iş imkanları oldukça geniştir. Psikoloji bölümü tanıtımı kapsamında geniş bir kariyer olanağı mevcuttur. Özel veya kamuda herhangi bir kuruma bağlı olarak çalışabilen psikoloji bölümü mezunları, isterlerse kendi merkezlerini de açabilirler. Sağlık, eğitim ya da devlet kurumlarında çalışma imkanı bulabilirler. Ceza evleri, rehabilitasyon merkezleri, sevgi evleri, Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi kurumlarda iş bulabilirler. Kamu kurumlarında çalışabilmek için çift yıllarda yapılan KPSS B grubundan yeterli bir puan almak gerekir. 

Öğrenci Kürsüsü Editör

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Psikoloji Bölümü Tanıtımı