bycasino giriş LGS Sınavı'na Nasıl Çalışılır? | Öğrenci Kürsüsü
e
sv

LGS Sınavı’na Nasıl Çalışılır?

15 Nisan 2021 16:48
Öğrenci - Sınav
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

LGS Sınavı’na nasıl çalışılır? sorusu iyi bir lisede eğitim görmek isteyen öğrencilerin kafasını karıştırmaktadır. 6 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilecek LGS sınavı heyecanla beklenirken bu süreci değerlendirerek sınava doğru hazırlanmak çok önemlidir. Zîrâ, iyi bir lisede okumak iyi bir üniversiteyi kazanmakta büyük rol oynar. Aşağıda, bu sınavda başarılı olmak için neler yapılması gerektiğine dair ipuçları yer almaktadır.

LGS’ye Çalışma Rehberi

Liselere Giriş Sınavı (LGS), 8. sınıfı bitirecek olan öğrenciler için bir dönüm noktasıdır. Sınavda yüksek performans göstermek, düzenli ve planlı bir şekilde çalışmakla mümkündür. Yapılması gerekeni kısaca, konuları iyice öğrendikten sonra farklı kaynaklardan bol bol soru çözmektir. Ne kadar çok soru tipiyle karşılaşır, konuları ne kadar pekiştirirseniz sizin için o derece faydalı olacaktır. Ayrıca önceki senelerde çıkan sorulara bakılmalı, o soruların formatı iyi öğrenilmelidir.

2021 LGS’ye Çalışırken Dikkat Edilecekler

 1. LGS için taktikler arasında en önemli şeylerden biri, her gün –ders dışında- az da olsa kitap okumaktır. Böyle yapmak bilgiyi anlama, kullanma, sentez ve analiz becerilerinizi geliştirir. Paragraf soruları çözmeye yardımcı olur. Kitap okumak sizin için zaman kaybı değil, avantaj olacaktır.
 2. Sistemli bir şekilde ders çalışılmalıdır. Konularda anlaşılmayan yerler olursa öğretmene veya iyi bilen birine sorulmalı, tam olarak öğrenene kadar tekrar tekrar okunmalıdır.
 3. Tek bir kaynağa bağlı kalınmamalı, pek çok kaynaktan faydalanılmalıdır.
 4. Konu çalışırken yalnızca ezber yapılmamalıdır. Bilgileri kodlayarak akılda tutma, zihin haritası oluşturma gibi yöntemlerden faydalanılmalıdır.
 5. Beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmelidir. Yoksa enerji kaybı ve konsantrasyon, verimli ders çalışmanızı önleyecektir.
 6. Öğrenilen her konu belli aralıklarla tekrar edilmelidir. ‘Bunu öğrendim, artık unutmam.’ şeklinde bir düşünce oldukça yanlıştır.
 7. Stres seviyesini kontrol altında tutmaya çalışmalıdır. Aşırı kaygı, iyi öğrenmenize engel olur.
 8. LGS sınavına nasıl hazırlanılır? diye merak ediyorsanız şunu da bilmelisiniz: Her gün tüm konularda test çözmek kafanızı karıştırabilir. Bu yüzden haftanın bir gününü Türkçe testlerine, diğer gününü matematik testlerine; bu şekilde her günü farklı bir derse ayırmanız daha mantıklıdır. Böylece o derse yoğunlaşmanız daha kolay olur.
 9. Deneme sınavları çözülmelidir. Sınav süresi tutarak kaç dakikada kaç soru çözdüğünüzü belirleyebilir ve kendinizi bu doğrultuda geliştirebilirsiniz.
 10. İnternet üzerindeki konu anlatımı ve çözümlü soru videolarından da yararlanılmalıdır.

LGS’ye Çalışma İpuçları

Ders çalışırken masanızda dikkat dağıtıcı şeyler bulundurmayın. Masanızı güneş ışığı alan bir yere konumlandırın. Çalıştığınız odanın derli-toplu olmasına özen gösterin.

Hiç ara vermeden ders çalışmayın. Kendinize bir çalışma programı belirleyip buna uygun hareket edin. Çalışırken mola vererek sağlıklı bir şeyler atıştırabilir, temiz hava alabilirsiniz. Bunlar daha iyi odaklanmanıza katkıda bulunacaktır.

Sosyal medyada fazla zaman geçirmeyin. TV, bilgisayar ve telefona harcadığınız vakti sınırlandırın. Teknoloji bağımlılığının önünüzde engel olmasını ve tüm geleceğinizi etkilemesini istemiyorsanız internet kullanımı, oyun oynama, dizi-film izleme ve benzeri aktivitelerinizi azaltın.

LGS’ye nasıl çalışılmalıdır? diye düşünenlere bir diğer tavsiyemiz,

 hangi derste daha çok zorlanıyorsanız ona ağırlık verin. Önceliğiniz bunlar olsu

Çalışma sürenizi birden değil, kademe kademe artırın. Daha ilk günden saatlerce çalışmak mümkün değildir. Hemen sıkılmanız çok normaldir. Her gün çalışma sürenize 5-10 dakika ekleyerek, yavaş yavaş daha fazla çalışmaya alışabilirsiniz.

Her gün ne kadar test çözdüğünüzü, kaç konu çalıştığınızı, kaç saat boyunca derse vakit ayırdığınızı not edin. Hedefinize ulaştığınızı görmek motive olmanızı sağlar ve daha fazlasını yapmaya teşvik eder.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

LGS Sınavı’na Nasıl Çalışılır?