e
sv

Kripto Paralar Hakkında Genel Bilgi

24 Nisan 2021 22:46
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kripto para; şifrelenmiş, dijital sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak nitelendirilen kripto paranın fiziksel bir karşılığı yoktur.

Çalışma mantığı kredi kartları veya banka kartları üzerinden para aktarımına benzer. Fakat herhangi bir hükümet veya otoritenin yönetimi altında değildir. Yani kripto para sistemi decentralized (merkezîleştirilmemiş) bir sistemdir. Kripto paraların dijital ortamda transferi kriptografi kullanılır. Bu, verilerin belli bir sisteme göre şifrelenmesini ifade eder.

Kripto Para Tarihçesi

Dijital para üretmek için girişimde bulunan pek çok kişi olmuştur. DigiCash, Beenz ve Flooz gibi sistemler buna örnektir. Ancak şirket içi anlaşmazlıklardan, finansal problemlerden ve sahtekârlık olaylarından dolayı bunlar başarılı olamamıştır. Bu, üçüncü elden yaklaşımın benimsenmesine zemin hazırlamıştır.

Bitcoin, ilk kripto para birimi olarak kodadı Satoshi Nakamoto olan bir veya birkaç kişi tarafından 2009 yılında ortaya çıkarıldı. Bu, açık kaynak kodlu bir yazılım olarak paylaşılmış ise de, arkasında kimlerin olduğu belli değildi. Bunu diğer kripto para birimleri izledi ve 1600’den fazla çeşidiyle kripto para, büyük bir sektör hâline geldi.

Kripto Para Güvenli mi?

Kripto para transfer işlemleri esnasında transfer; alıcı ve göndericinin cüzdan adresleri üzerinden gerçekleşir. İşlem onaylandıktan sonra geri alınamaz.

Kripto para güvenliği saldırı ve hacklenme gibi risklerle karşı karşıyadır. Sermaye kontrolünü sağlayan bir otoriteye bağlı değildir. Arada merkezi bir aracı yani banka vb. yoktur. Bu da kripto paranın devlet güvencesinde olmadığı anlamına gelir.

Kripto Para Avantajları

Kripto para kullanımı yukarıdaki risklerine rağmen şu avantajlara sahiptir:

 1. Herhangi bir merkez bankasına bağlı olmadığından ülkenin veya dünyanın ekonomik durumu onu etkilemez.
 2. Hesabınıza el koyulması, dondurulması gibi ihtimaller söz konusu değildir.
 3. Ödeme bilgileri çalınamaz.
 4. İnternete erişim sağlayacağınız bir cihaza sahipseniz hesap cüzdanınızı oluşturarak istediğiniz yerde istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
 5. Uluslararası işlemlerin saniyeler içerisinde kolaylıkla yapılmasına olanak tanır.
 6. İşlem limiti yoktur.

Kripto Para Dezavantajları

 1. Kripto para riskleri de olduğu için dikkatli yaklaşmayı gerektirir. Sürekli manipülasyonlara ve spekülasyonlara maruz kalan kripto para düşük işlem hacmine sahiptir. Bundan dolayı ânî fiyat düşüşleri sizin ciddi kayıplar yaşamanıza sebebiyet verebilir.
 2. Kripto paraların ardında devlet desteği yoktur. Hakkınızı aramak için yasal düzenlemelerden faydalanamazsınız. Çünkü birçok ülkede hâlâ yasallaşmamıştır. Kripto para ticaretinde bir sorun yaşarsanız çözüme ulaşmak amacıyla şikâyetçi olamazsınız.
 3. Kripto paraların kullanım alanı sınırlıdır. Kripto parayla ödeme kabul eden firmalar oldukça azdır.
 4. Kripto para borsalarının hacklenmesi ve paranızın çalınması her zaman için mümkündür.
 5. Yanlış cüzdan adresi girmeniz durumunda paranızı geri alamazsınız. Oysa yanlış banka hesabına para gönderirseniz paranızı kurtarabilirsiniz.

Öğrenci Kürsüsü Editör

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kripto Paralar Hakkında Genel Bilgi