bycasino giriş Kitap Tahlili Nasıl Yapılır? | Öğrenci Kürsüsü
e
sv

Kitap Tahlili Nasıl Yapılır?

08 Mayıs 2021 14:02
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

Kitap tahlili nasıl yapılır? Kitap tahlili yapılırken kullanılan “altını çizme” yöntemi ile vurgulanmak istenen cümlelerin kişiler tarafından daha iyi görülmesi sağlanmaktadır. “Yorumlamak”, kitap içerisinde değinilen her türlü konunun bireyin bakış açısına göre yeniden yorumlanmasıdır. “Katılmamak”, kitapta yer verilen ancak bireylerin kendi görüşleri ile uyuşmayan konuların değinildiği kısımdır. Bireyin kitapta katılmadığı her türlü tespit, fikir, öneri bu kısımda paylaşılmalıdır.

Kitap Özeti, Karakterleri ve Yazar

Kitap tahlili yaparken kısa bir paragraf ile özetlemek gerekmektedir. Pek çok değerlendirme yazısı bu alana yazılacak bilgiler sayesinde ortaya çıkmıştır. Özetleme ile kastedilen kitabı detayları ile anlatmak değil, bireylerde merak uyandırmaktır. Bu yüzden özette kitabın nasıl bittiği ile ilgili kopya verici cümleler ele alınmamalıdır

Karakter tartışmak hikâyede yer verilen karakterlerin tahlilini yapmaktır. Burada hikâyede yer verilen her bir karakterin klişe mi sıra dışı mı olduğuna karar verilmektedir. Yazarın yeteneğini tartışmak tahlil sırasında başvurulan bir başka yöntemdir. Yazarın edebi kişiliğinin ayrıntılı tahlili gerçekleştirilmelidir. Ayrıca yazarın bu kitabı yazmaya nasıl karar verdiği de açıklanmaktadır.

Kitabın Kimler İçin Olduğu ve Nefret Hissettiren Kısımlar

Kitap tahlili nasıl yapılır sorusu için söylenecek yanıtlar arasında kitabı kimlerin okuması gerektiğini anlamakta yer almaktadır. Kitabın hangi yaş aralığı için uygun olduğu saptanabilmektedir. Bu noktada bireyler dürüst olmalı ve realist bir yaklaşım sergilemelidir. Bu sayede kitabın çocuklara mı gençlere mi yoksa yetişkinlere mi uygun olduğu belirlenebilmektedir. Kitap tahlili için önemli kısımlardan biri olan “nefret hissettiren yerleri açıkça belirlemek” iyi bir tahlil için yapılması gerekenler arasında önemli bir yere sahiptir. Realist olmanın son derece önemli olduğu alanda okuyuculara doğru bilgiler aktarılmalıdır.

Öğrenci Kürsüsü Editör

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kitap Tahlili Nasıl Yapılır?