bycasino giriş Üniversite Öğrencisinin Valizinde Neler Olmalıdır? | Öğrenci Kürsüsü
e
sv

Üniversite Öğrencisinin Valizinde Neler Olmalıdır?

25 Ağustos 2018 13:24
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tercihler bitti, üniversiteler belli olmaya başlıyor. İlerleyen zamanlarda ise kayıt koşuşturmacası, yurt bakınması başlayacak. En önemlisi şu an aileden ayrılacak olmanın getirdiği bir hüzün hâkim ortama.

Peki, ilk kez bir üniversiteyi kazanan ve memleketinden uzakta eğitim alacak olan bir üniversite öğrencisinin çantasında ne olmalıdır, Bir bakalım dilerseniz?

Öncelikle gideceğiniz il hakkında biraz bilgi toplamanız gerekiyor. İnsan yapısı nasıl, hava şartları nasıl, istediğiniz an eve ulaşmanız mümkün mü, alışveriş yapacağınız yerler var mı, fiyatlar nasıl vs.

Bunun için de Öğrenci Kürsüsü Instagram sayfamızdan bizlerle iletişim kurabilirsin! Sana yardımcı olacağız.

Neyse konumuza girelim biz. Tabi ki her eşyanızı yanınızda götürmeyiniz. Çünkü kalacağını yurda göre size verilecek alan da değişecektir. Ve birçok yurtta sahip olacağınız dolap yarım metrekarelik bir alana sahip olan 1.5 metre uzunluğundaki metal bir dolap olacaktır.

Eğer eve gidip gelme imkânının kolay olduğu bir şehirde iseniz ilk hafta sadece işinizi görecek eşyalarınızı almanız, ilk hafta sonunda da tam olarak ihtiyaçlarınızı getirmeniz mümkündür. Ama kalkıp Erzincan’dan Sakarya’ya geliyorsanız aradaki 14 saatlik yoldan dolayı ilk gelişinizde ihtiyacınız olacak eşyaların tamamını getirmeniz gerekecektir.

 

Olmazsa Olmaz Eşyalar

 • En azından 2-3 parça iç çamaşırı, tişört, pantolon, gömlek, eşofman vs. yanınıza alın ki gider gitmez giyecek bir şeyler almak zorunda kalmayasınız.
 • Kişisel bakım ürünleri varsa çantaya atmakta fayda var. Tıraş makinesi, diş fırçası, tarak, şampuan, banyo ve yüz havlusu gibi. Gider gitmez ekstra bir masraf çıkarmasın bunlar.
 • Yurtta size büyük ihtimalle Nevresim Takımı sağlayacaklardır. Bu konuda yurdunuz ile görüşün. Sağlamıyorlarsa Nevresim Takımı gerekecektir.
 • Terlik almanız lazım, bir de kupa dediğimiz bardaklardan. Çünkü yurt hayatı başlayınca ince belli çay bardakları da tedavülden kalkar. Kupanız ne kadar büyükse çay tüketiminiz o kadar kolay olacaktır. Ayrıca dolaba elbise asmak için askıları da evden getirebilir veya gittiğiniz yerden alabilirsiniz.
 • Kullandığınız ilaçlar varsa onları almayı unutmayın.
 • Notebook – Tablet PC gibi taşınabilir bilgisayarınızı ilk gidişinizde yanınıza alabilirsiniz. Yurttaki internet ortamı, güvenlik durumuna göre masaüstü bilgisayar da alabilirsin. Tabi taşımayı göze alabiliyorsan…
 • Yurt yapısına göre eğer kilitli dolap kullanılacaksa ve kendinden kilitli değilse dolaplar bir asma kilit ihtiyacınız olacak. Yurdun ilk günleri hırsızlık olaylarının da yaşanması gibi bir sorun ortaya çıkabilir. O sebeple bir asma kilit yanınızda olsun.
 • Telefon şarj aletlerini, fotoğraf makinenizi, ağrı kesici ilaçları, yara bandını, iğne iplik ürünlerini yanınıza alabilirsiniz. Dilerseniz gittiğiniz yerde de ilk gün bir alışverişe çıkarak bunları tedarik edebilirsiniz.
 • Uyumakta zorlanıyor veya ışık sizi rahatsız ediyorsa Uyku Gözlüklerinden alabilirsiniz.
 • Defter – Kitap alımları için okula gitmeyi beklemeniz gerekecektir. Kim nasıl ders işleyecek ona göre alım yapmak için. Ama yanınızda en azından bir ajanda olsun. Küçük notlar için.

İlk birkaç hafta her şeyin elinizin altında olmasına alıştığınız ev hayatından uzaklaşmanın sıkıcı havasını yaşayacaksınız. O sebeple alışveriş yapma oranınız da artacaktır. Aradığınızı bulamadığınız zaman direkt gidip alma ihtiyacı doğacaktır. Sonrasında ise hayat oturacaktır.

Yakın bir bölgede ise eviniz her hafta sonu eve gitmek isteyeceksiniz. Özellikle alışma evresi olan 1. Sınıfın 1. Dönemi bu noktada gitgeller ile geçecektir. Acil olmayan ihtiyaçlarınızı da bu zamanlarda evden getirebilirsiniz.

Siz de aklınıza gelen maddeleri bize mail atabilirsiniz. Hep birlikte başaracağımızı ve buranın sadece öğrencilere ait olduğunu unutma dostum. Mailini basvuru@ogrencikursusu.com adresine atabilirsin!

Kaynak: http://www.saukampus.com/

Bu yazı vesilesiyle bizlere ulaşanlar için de Kürsü Kurucumuzun tanıtım videosunu aşağıya bırakıyoruz. İyi seyirler!

https://m.youtube.com/watch?v=8q9OhGkO4y4

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Üniversite Öğrencisinin Valizinde Neler Olmalıdır?