e
sv

Benim Bölümüm Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (Mehmet Aydemir)

09 Ağustos 2018 23:33
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhaba Arkadaşlar ismim Mehmet. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü 2.sınıf öğrencisiyim. Sizlere bölümüm hakkında  bilgi vereceğim. Doğuştan veya sonradan  herhangi bir nedenle  sakatlanan ve hekim tarafından teşhisi konup, tedavisi belirlenen hastalara gerekli fizik tedavi ve rehabilitasyon programını planlayıp uygulayacak sağlık personeli bizleriz. Yani temel anlamda bu alanda eğitim alıyor ve araştırmalar yapıyoruz. Kısa adıyla FTR’de çalışacak kişiler; hastalara güç verme durumunda oldukları için sabırlı, hoşgörülü ve sorumluluk sahibi kimseler. olmalıdır Hastanelerin fizik tedavi, ortopedi, nöroloji , yanık kardiyoloji , pediadri,  kadın-doğum kliniklerinde; rehabilitasyon merkezlerinde çalışılabilir ayrıca fizyoterapist bir uzman hekimle birlikte klinik açılabilir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:

İnsan Anatomisi ve Fizyoloji, Fizik , Kimya alanlarında ilişkin derslerin yanında mesleğe yönelik kuramsal ve uygulamalı dersler okutulmaktadır. Bu uygulamalarda öğrenciler tıbbi, bilimsel dayanağı olan beden hareketlerini , elektrik akımları , ısı – ışık,  parafin mekanik aletler gibi fiziksel araçlarla yapılan tedavi yöntemlerini masaj  ve su tedavilerini öğrenirler.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler:

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon programını bitirenlere “Fizyoterapist” denir. Fizyoterapist,  doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedende ve buna bağlı olarak psiko-sosyal yapıda oluşan sakatlığı gidermek veya minimum seviyeye indirmek için kesin tanısı ve tedavisi hekim tarafından belirlenen hastaya fizik tedavi ve rehabilitasyon programını bizzat uygulayan kişidir. Bu amaçla fizyoterapistler kas, hareket ve elektrik testleriyle hastaların değerlendirmesini yaparlar elde eldilen sonuçlara göre tıbbi bilimsel hareketler, güç geliştirme, düz, alçak, orta, yüksek frekanslı akımlar; ısı,  ışık parafin, mekanik araçlar ile değişik masaj ve su tedavisi yöntemlerini uygular.

 

Mehmet AYDEMİR – Haliç Üniversitesi

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Benim Bölümüm Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (Mehmet Aydemir)