bycasino giriş En Çok Para Kazandıran Meslekler | Öğrenci Kürsüsü
e
sv

En Çok Para Kazandıran Meslekler

16 Temmuz 2021 15:21
en çok para kazandıran meslekler
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hepimiz hayatımızın bir döneminde en çok para kazandıran meslekler hangileri, hangi mesleği yaparsam daha çok para kazanırım diye düşünmüşüzdür. Çok para kazandıran meslekler ve maaşları ne kadar olduğu ile ilgili size fikir vermesi açısından bu yazıyı hazırladık. 🙂

Fakat yalnızca çok para kazanmak amacıyla bir mesleği tercih etmek de fazlasıyla yanlış bir düşünce. Peki insanlar neden en çok para kazandıran meslekler hangileri sorusuyla bu kadar ilgileniyor?

Çünkü insanın hayatını idame ettirebilmesi ve bakmakla sorumlu olduğu kişilere bakabilmesi için yeterli düzeyde bir gelire sahip olması gerekir. Eğer geliri azsa veya maddi durumu ay sonunda kendisini sıkıntıya sokuyorsa insan mesleğini ne kadar severse sevsin bir noktada işini bırakmak veya ekstra işler yapmak durumunda kalabilir. İşte bu yüzden meslek tercihi yaparken hem sıkılmayacağınız hem de iyi para kazanabileceğiniz bir iş olmasına özen göstermelisiniz.

Biz de sizler için Türkiye’de en çok para kazandıran meslekleri listeledik. Bunlar arasından bir tercih yaparken bilmelisiniz ki becerilerinize yatkın olmayan bir iş dalında başarıyı yakalamanız da o işi ömür boyu sürdürmeniz de oldukça zordur.

En Yüksek Maaşlı Meslekler ve Maaşları

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler ve maaşları;

 • Yeminli mali müşavir- Yıllık ortalama 85bin
 • Sigorta uzmanı – Yıllık ortalama 110bin
 • Hava trafik kontrolörü- Yıllık ortalama 115bin
 • Yönetim danışmanı- Yıllık ortalama 80-130 bin
 • Uzman doktor – Yıllık ortalama 120-130bin
 • Petrol mühendisi- Yıllık ortalama 105bin
 • Avukatlar- Yıllık ortalama 130 bin
 • Bilgi teknolojileri yöneticileri- Yıllık ortalama 115 bin
 • Pilot- Yıllık ortalama 140-150bin
 • Yazılım mühendisleri- Yıllık ortalama 230bin

Yukarıda listelediğimiz üzere Türkiye’de şu an için en yüksek maaşlı meslekler listesi bu şekilde. Fakat biliyoruz ki teknoloji geliştikçe ve çağ değiştikçe insanların ihtiyaçları da değişiyor. Bu noktada da her dönem yeni iş kolları ve yeni meslekler doğabiliyor.

1. Yeminli Mali Müşavir

En çok kazandıran meslekler arasında yer alan yeminli mali müşavirler yıllık ortalama 85 bin TL kazanmaktadır. Elbette daha fazla kazananlar bulunabilir. Bu, ortalama bir miktar ve yıldan yıla yükseliş gösterebilir.

Yeminli mali müşavir olabilmek için eğitim döneminden sonra iş deneyimi de önemli olmakta. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olduktan sonra 10 yıl boyunca muhasebeci olarak çalışmak gerekiyor.

Sonrasında gerekli sınavlara girip başarılı olunması şart. Yeminli mali müşavir olarak işini yapanların çoğu Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezun olan kişilerdir. Fakat bu, yeminli mali müşavir olabilmek için bir şart değildir. İlgili bölümden mezun olan her üniversiteden mezun kişi bu işi yapabilmek için bu yola girebilir.

2. Sigorta Uzmanı

En çok para kazandıran meslekler arasında yer alan Sigorta uzmanları doğal afet ya da kaza gibi beklenmeyen durumlarda riskin nasıl bir mali sonucu olabileceğini hesaplama işini yapan kişidir.

Sigorta yapılırken risk ne kadar düşük olursa para kazanma ihtimali de o kadar artar. Fakat, risk yüksek olunca sigorta bedeli yükselir.

Sigorta uzmanları sigorta şirketlerinde çalışır ve verecekleri karar ile şirketlerin zarar etmemelerini sağlar. Uzmanların sahip olması gereken özellikler arasında borç yönetimi, iş bilgisi ve risk analizi gibi özellikler yer almaktadır.

3. Hava Trafik Kontrolörü

Yapılması en riskli ama en yüksek maaşlı meslekler arasında yer alan hava trafik kontrolörü uçakların güvenli bir şekilde sefer yapabilmeleri için hava trafiğini düzenler.

İşin riskli tarafı ise hata affetmiyor oluşu. Herhangi bir dalgınlık ya da hata yüzlerce kişinin hayatına mal olabilir. Bu nedenle her zaman dikkatli şekilde çalışmaları gerekir.

Görev yaptıkları havaalanına göre maaşları değişiklik gösterse de yıllık ortalama 115 bin TL kazanmaktadırlar. Risk-kazanç oranı yüksek olan bu meslek için İngilizce ilk şartlardan biridir.

4. Yönetim Danışmanı

Adından pek yüksek maaş alan bir meslek gibi durmasa da yönetim danışmanları da yüksek maaşlı meslekler arasında yer alır.

Görevleri şirket gelirlerini artırmak olan yönetim danışmanları çeşitli analizler yaparak şirketlere rapor sunar. Uzmanlık seviyelerine ve çalıştıkları şirketin büyüklüğüne göre yıllık bazda 80-130 bin TL kazanmaktadırlar.

5. Uzman Doktor

Doktorluk, hem tıp fakültesini kazanması bakımından hem de okunması bakımından zor olunan mesleklerden biridir. Doktor olabilmek için 6 yıl tıp fakültesi okumak ve başarıyla bitirmek gerekir.

Uzman doktor olabilmek için ise TUS adı verilen sınavı geçmek gerekiyor. Uzun yıllar boyunca süren eğitim ve çalışma sonucunda doktor olunabiliyor. Bu nedenle de en çok kazanan meslekler arasında yer alıyor.

Branşına göre değişse de uzman doktorlar ortalama yılda en az 120 bin TL kazanmaktadır.

En İyi Meslekler Hangileri?

Meslek tercihinizi yaparken tabi ki sevdiğiniz bir mesleği seçmelisiniz. Fakat bunun yanı sıra rasyonel bir karar da vermiş olmanız gerekir. Örneğin üniversite tercihinizi yaparken bile bunun hayatınızın en önemli kararlarından biri olduğunu bilmeli ve buna uygun bir tercih yapmalısınız.

Mesela şu an için çok tercih edilen ve bu yüzden sizin de aklınıza düşen bir meslek, siz üniversiteden mezun olduğunuzda (4-5 sene sonra) artık pek de rağbet görmeyebilir. Hatta belki daha öncesinde çok rağbet gördüğü için istihdam konusunda yeni kişilere uzun yıllar yer açılmayabilir.

İşte bu yüzden sevdiğiniz ve çok para kazandıran meslekler arasından birini tercih etmeniz en mantıklısı olacaktır. Çünkü en nihayetinde çok para kazanmak için tüm gününüzü mutsuz geçirmek ve işten eve geldiğinizde aldığınız maaşı bile harcayamayacak kadar yorgun olmak ister miydiniz?

Bu yüzden de üniversiteye kadar kendinizi tanımaya çalışmalı; hem mutlu olabileceğiniz hem de sizi tatmin edecek düzeyde bir gelir elde edebileceğiniz mesleklere yönelmenizi tavsiye ederiz. 🙂

Öğrenci Kürsüsü Editör

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

En Çok Para Kazandıran Meslekler