e
sv

Anaokulu Eğitim Hayatına Fayda Sağlar Mı?

23 Ağustos 2021 00:04
anaokulu eğitimi
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Anaokulu eğitimi, ilköğretimden önce gerçekleşmesi gereken ve çocuğun okula hazırlanmasını kolaylaştıran bir eğitim biçimi olarak karşımıza çıkar. Çocuğun davranışlarının ve mental dünyasının gelişimi okulda daha net desteklenir. Evde rutin yaşam ile öğrenilenler, okulda öğrenilenler ile karşılaştırılamayacak derecede farklıdır. Zira okul öncesi eğitimi de profesyoneller tarafından verilmelidir. Anne, ev içerisinde okul öncesi eğitim çağında olan çocuk için de sadece annedir. İlk şeylerin öğrenildiği kişi anne olsa da öğretmenlik rolü çocuk tarafından tanınmalıdır. Bu sebeple başlıkta yer alan sorunun cevabı bizim açımızdan kesinlikle evettir. (Aksini düşünen varsa yorumlarda sebebini mutlaka bekliyoruz.)

“Ağaç yaşken eğilir” atasözünü birçoğumuz sıklıkla -neredeyse hayatımızın her döneminde- duyarız. Artık rutinleşen bu söz aslında bireyin gelişimi adına altın niteliğindedir. Okul öncesi eğitim de tam olarak ağacın yaş olduğu ve birçok kazanımı edinmesi gereken döneme denk gelir. Çocuk; bilişsel, duygusal, sosyal ve fiziksel anlamda asıl eğitim dönemine hazırlanır. Bunun evde de kazandırılması evvela mümkündür ancak çocuğun evdeki rolü ile okuldaki rolü birbirine karıştırılmamalıdır. Sosyolojik ve psikolojik açıdan bireye bulunduğu mekandan dolayı kazandırılan roller de gelişimi etkileyen en temel unsurların arasındadır. Evdeyken çocuk, anaokulundayken öğrenci olunduğunun farkına varılacağından kazanımlar eğitim olarak edinilecektir. Tabi bunun çocuk tarafından fark edilmesi profesyonel bir okulda eğitim görmesi ile mümkün olacaktır. Bu doğrultuda Şerifali Anaokulu önerilerimiz arasında bulunmaktadır.

Anaokulu Sosyal Birey Yetiştirir!

Hayatın her döneminde büyük önem taşıyan bir kavramdır sosyalleşme. Çocukluk döneminde yalnız başına kalan, tek öğrenen, asosyal yetişen ve insanlarla iletişim kurma noktasında eksiklik yaşayan bireyler ilerleyen yaşlarında da bu problemlerle boğuşmaya devam ederler. Bu eğitim hayatını etkilediği gibi profesyonel iş yaşamında da türlü türlü sıkıntıları beraberinde getirir. Tam da bu noktada anaokulu eğitimi alan bir çocuğun toplulukla beraber yetiştiğini, işbirliği kavramını öğrendiğini, toplumda kendisi dışında aynı yaşta insanların olduğunun farkına vardığını söylememiz, sosyal bir bireyin yetişmesinin anaokulu tarafından kolaylaştırıldığını kanıtlar niteliktedir. Küçük yaşlarda yardım almayı ve yardım etmeyi öğrenen çocuk bunu hayatı boyunca da uygulamaya gayret edecektir. Sosyal bir birey olmak hayata hazırlanmanın ilk şartıdır. Bazı ilçelerde özellikle İstanbul’da güvenilir anaokulu bulmak zorlaşabilmektedir. Ataşehir anaokulu için linki kullanabilirsiniz. Çocukların evde bulamayacağı sosyalleşme ortamının okul öncesi eğitimde sağlanmasının gerektiğini lütfen unutmayınız.

Mental ve Bilişsel Eğitim Gelişigüzel Verilemez!

Bilişsel eğitim, erken yaşlarda temel görevi görür. Zihinsel gelişim adına gereken bazı kavramlar ve mental yetkinlikler profesyoneller tarafından belirli teknikler gözetilerek verilmektedir. Bu tekniklere veliler internetten ulaşabilse de belirli ve düzenli zamanlarda bunların uygulanması gerekeceğinden anaokulunun gerekliliği yine vurgulanmış olacaktır. Artı olarak bazı bilişsel eğitimlerin toplu olarak verilmesi gerekecektir. Bu da okul ortamı ihtiyacı doğurur.

Duygusal ve Fiziksel Hazırlık Anaokulunda Kolaylaşır!

Ev ortamında anne ve baba ilgisiyle büyüyen çocuk bu ilginin kardeşlerle paylaşılması hususunda belirli yaşlara geldiğinde bilgi sahibi olur ancak öğretmeni paylaşabilmek açısından deneyimi olmayan bir çocuğun davranışlarıyla okul öncesi eğitim alan bir çocuğun davranışları kesinlikle farklı olacaktır. Bilgiyi ve ilgiyi paylaşma noktasında arkadaşlarına kötü duygular besleyen bir çocuğun eğitim hayatı da pek tabii zor olacaktır. Anaokulu, bu duygusal gelişimi kolaylaştıran ve eğitim olarak da sunan bir okul öncesi eğitim merkezidir. Duygusal gelişimin dışında ev içerisinde yapılması mümkün olmayan beden etkinlikleri eğitim alınmadığı takdirde; fiziksel koordinasyon, fiziksel beceri edinimi, beden disiplini ve kas koordinasyonu zayıf kalacaktır. Bu da ciddi bir dezavantaj oluşturacaktır.

Anaokulunu Özenerek Seçin!

Makalemizin sonuna doğru gelirken okul öncesi eğitimin kesinlikle gerekli olduğunu yinelemek istiyoruz. Peki okul öncesi eğitimi alınmalıdır ancak her anaokulunda bahsettiğimiz kazanımlar edinilebilinir mi? Maalesef bu sorunun cevabının hayır olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Her ne kadar eğitim noktasında sıklıkla denetimler gerçekleştiriliyor olsa da maddi kazanç ve rekabet de söz konusu olduğundan eğitimin kalitesi düşebilmektedir. Kendimizden hareketle İstanbul’da Ümraniye anaokulu arayışımız olduğunda o ilçede bulunan okulları hem web üzerinden hem de fiziki olarak taramamız gerekecektir. Okullar, isteğimiz doğrultusunda bir günlük eğitime katılmamıza ve eğitimi gözlemlememize de izin verebilmektedir. Gerekirse eğitim alacak çocukla beraber bir gün o anaokulunda deneme amaçlı geçirilmeli ve çocuğun mutluluğu gözlemlenmelidir.

Okul öncesi eğitim görecek olan çocuğun farkında olunmayan yeteneklerinin de ortaya çıkarılabilmesi adına kesinlikle profesyonel destek alınmasının gerektiğini tekrar belirtiyoruz. Geri dönülmesi ve yeniden yaşanılması mümkün olmayan zamanlara en iyi yatırımı yapmak, gelecekte daha mutlu ve başarılı bir yaşam sürmek adına en iyi hareket olacaktır.

Öğrenci Kürsüsü Editör

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Anaokulu Eğitim Hayatına Fayda Sağlar Mı?