e
sv

Et İşareti (@) Anlamı Nedir?

14 Haziran 2021 23:47
et işareti
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 1

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sürekli kullandığımız ancak anlamını merak edip etmediğimiz pek bir soru işareti olan “@ işareti “ne değinmek istedik bu yazımızda. 🙂

@ : E-posta adreslerinde bulunan ve etrafında kıvrılan bir daire bulunduğunu ifade ettiğimiz bu küçük “a” , en yaygın olarak “et” (İngilizce yazılışı: “at”) sembolü olarak adlandırılır. Bu işaret için fotoğrafı ve evrensel bir ismi yoktur. “@” sembolünü tanımlayan onlarca garip terim vardır. Bazı diller, sembolün şeklini bir tür hayvanla ilişkilendiren kelimeler dahi kullanır. Elektronik postanın standart sembolü haline gelmeden önce, @ sembolü bir şeyin maliyetini ya da ağırlığını temsil etmek için kullanılmıştı.

Örneğin, 5 dolardan 10 kayısı satın alan biri, 10 apricots @ $5 biçiminde yazmıştır.

E-postanın tanıtılmasıyla @ sembolü popüler hale geldi. @ Simgesi ya da “at işareti”, bir kişinin çevrimiçi kullanıcı adını posta sunucusu adresinden ayırır. Örneğin, iletisim@ogrencikursusu.com’u düşünebiliriz.


Tarih bizlere @ sembolünün ortaçağ insanlarının yorgun ellerine çare aramalarından kaynaklandığını söylüyor. Bazı iddialara göre matbaanın yaygınlaşmasından önceki Orta Çağ boyunca, bir kelimenin her harfinin, yayımlanan bir kitabın her kopyası için elle titizlikle yazılması gerekiyordu. Bu uzun, sıkıcı kopyalama görevlerini yerine getiren kişiler, ortak sözcükler için sözcük başına uğraş sayısını azaltmanın yollarını aradılar.

Başlangıçta “at” kelimesi bir hayli kısa olmasına karşın, ortaçağ keşişlerinin “at” kelimesini daha da kısaltmanın daha hızlı ve kolay yazım bilgi birikimi doğurmuş olacağını düşündükleri makalelerde ve belgelerde yeteri kadar yaygın bir kelimeydi.

Et İşareti (@) Nasıl Yapılır?

Et işareti (@ simgesi) Türkçe adı ile kuyruklu a sıkça kullanılacak olan internet terimi olarak her kullanıcı tarafından biliniyor. @ işareti klavyenizden Q ve ALT tuşları aracılığı ile ya da Q tuşuna basıp 064 tuşlarına kodlayarak yapılabilmektedir.

Et İşareti (@) Nasıl Okunur?

Türkçede ‘’kuyruklu a’’ ya da ‘’yaklaşık olarak eşit’’ anlamlarıyla isimlendirilmiştir. @ İnternet simgesi ‘’et’’ olarak ifade edilip dil yapısına bu telaffuzla yerleşmiştir. İngilizce konuşma dili incelendiğinde ‘’et (at)’’ olarak yer etmiştir.

Öğrenci Kürsüsü Editör

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Et İşareti (@) Anlamı Nedir?