bycasino giriş Sosyal Medya Yönetimi  | Öğrenci Kürsüsü
e
sv

Sosyal Medya Yönetimi 

06 Nisan 2022 17:23
sosyal medya yönetimi
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sosyal medya yönetimi, eksiksiz bir sosyal medya strateji geliştirme sürecidir. Sosyal medya yönetimi stratejisi, yorumları ve Tweet cevaplamaktan, sosyal medya profillerine güncellemeler göndermekten fazlasını içermektedir. Farkındalık ve özellikle, B2B, B2C işletmeleri söz konusuysa olası satış oluşturmak açısından sosyal medya platformlarının kullanımı ile ilgilidir. Sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama ve sosyal medya stratejilerini destekleyen bir uygulamadır. Günümüzün dijital ortamında, hemen hemen her şey için bir sosyal medya platformu bulunmaktadır. Instagram, Twitter, Linkedin, Facebook, Pinterest ve Youtube gibi platformlarda çevrimiçi varlığın yönetilmesi önemlidir. Bu çevrimiçi varlığın yönetilmesi sürecinde, sosyal medya kullanıcıları analiz edilmekte ve onlarla etkileşim kurulmaktadır.

Sosyal medya yönetimi, hedef kitleye erişimi ve görünürlüğü artırmak için yeni fırsatlar aramayı da içermektedir. Sosyal medya platform profilleri için içerik oluşturma, yayınlama, çevrimiçi konuşmaları izleme, fenomenler ile işbirliği, topluluk hizmeti sağlama, sosyal medya performansını ve yatırım getirisini izleme, ölçme, raporlama ve analiz, sürecin bir parçasıdır. Bir zamanlar, tüm bu görevler, işletmeler tarafından marjinalleştirilmişti. Ama artık pazarlama stratejilerinin ilgi odağıdır. Çünkü sosyal medya, verimli ve düzenli yönetilmesi şartıyla harika para kazanma fırsatları sunmaktadır. 

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bir işletme açısından özel bir role sahip olan sosyal medya yönetiminin, pazarlama planının bir parçası olması gerekmektedir. Peki, sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Sosyal medyayı yönetmekle ilgili görevlerden birkaçı şunlardır:Doğru Sosyal Medya Yönetim Platformlarını SeçmekSosyal Medya Stratejisi GeliştirmekSosyal Medya Takvimi OluşturmakKitle BelirlemekRakip Analizi YapmakGüven ve Değer OluşturmakSosyal Profillere İçerik Oluşturmak ve GöndermekTakipçilere Yanıt VermekSosyal Platformlarda Başkalarıyla Etkileşimde BulunmakSosyal Medya Reklam Kampanyaları OluşturmakÖlçeklendirme ve Yükseltme YapmakPerformansı İzlemekCezbedici Tasarım Sunmak

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Sosyal medya platformlarının, ne kadar büyük bir iş potansiyeline sahip oldukları tartışılmaz. Sosyal medya, markalar için benzeri görülmemiş fırsatlar yaratmaktadır. Mağaza ziyaretlerini attırmaktan marka bilinirliğini artırmaya kadar, pazarlama hunisinde hedeflerin başarılı bir şekilde yönlendirmesi için sosyal medya platformlarından yararlanılmaktadır. Sosyal medya yönetiminin önemi, şu şekilde sıralanabilir:

Maliyet açısından önemlidir.

Erişim açısından önemlidir.

Kullanıcılar açısından önemlidir.

Performans açısından önemlidir.

Maliyet

Sosyal medya, pazarlama bütçesi ne olursa olsun uygun maliyetli bir girişim olarak kabul edilmektedir. Sosyal medya ağlarına katılmak, içerik göndermek, kullanıcı yorumlarına yanıt vermek ve daha fazlası ücretsizdir. Sosyal medya reklamcılığı bile, çevrimiçi bir takipçi kitlesi edinmek ve hedef kitleye ulaşmak için karlı bir kanal sunmaktadır. Sosyal medya yönetimi, olası satış yaratma ve dönüştürme söz konusu olduğunda, önemli sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.Bu da, TV reklamları ve reklam panolarına benzer geleneksel pazarlama taktikleriyle birlikte gelen yüksek maliyetleri ortadan kaldırmaktadır.

Erişim

Instagram’dan Facebook’a, LinkedIn’e kadar birçok sosyal medya platformu aracılığıyla, dünyanın her yerinden kullanıcılarla bağlanılabilmektedir. Pinterest gibi sosyal medya platformları, niş kitlelere ulaşmak için kullanılabilmektedir. Geleneksel pazarlama ve reklamcılık, erişim veya fiyat açısından sosyal medya ile eşleştirilemez. Bu nedenle, sosyal medya yönetimi özellikle işletmeler açısından, olmazsa olmazlardandır.

Kullanıcılar

Sosyal medyanın pazarlama stratejisine dahil edilmesi, pazarlama girişimlerinin kullanıcı davranışı ile uyumlu hale getirilmesine olanak tanımaktadır. Artık tüketicinin, hemen hemen yüzde 74’ünün satın alma kararlarında sosyal medyayı kullandığı ve ayrıca, yüzde 84’ünün de satın alma konusunda sosyal medya aracılığıyla tavsiye aldığı bilinmektedir. Sosyal medya yönetimini, işletmelerin büyümesi açısından bu kadar önemli kılan şeylerin başında, müşterilerin çoğunun sosyal medyada aktifliği gelir. Sosyal medya kullanıcıları, sosyal medya platformlarında sunulan mesajlara daha açıktır. Kullanıcılar, en son trendlerden haberdar olmak için tercih ettikleri içeriği kendi hesaplarında düzenleyebilmektedir. Bununla birlikte, ekleyecekleri bir şeyler olduğunda veya markalardan daha fazla bilgi almak istediklerinde sıklıkla etkileşime geçmektedirler.

Performans

Kullanıcıların, sosyal medya reklamcılığının ve pazarlamasının performansı konusunda hemfikirdir. İşletmeler, sosyal medya aracılığıyla markalarını oluşturabilmekte ve hatta potansiyel müşteri ile satış üretebilmektedir. Örneğin, yapılan araştırmalara göre B2B (İşletmeler arası) pazarlamacıların neredeyse yüzde 45’i Facebook sayesinde müşteri kazanmıştır. 

sosyal medya yönetimi

Sosyal Medya Yönetiminde Bir Ajans ile Çalışmak Gerekli midir?

Sosyal medya yönetiminin ne ve neden önemli olduğunu bilmek, mücadelenin sadece yarısıdır. Bu bilgileri kullanarak işletmenin, sosyal medya yönetimi hakkında kararlar almaya başlaması da gereklidir. Çoğu işletmenin, kendisini etkili bir sosyal medya yönetimine adamak için yeterli kaynak veya zamanı bulunmamaktadır. 

Sürekli olarak kaliteli içerik yayını, bazı işletmelerin pazarlama ekiplerinde bulunmayan çabayı ve zamanı gerektirmektedir. Ayrıca bu iş, etkili kampanyaların uygulanması adına birtakım beceri ve uzmanlık isteyen bir iştir. İşte tam bu noktada, devreye uzman sosyal medya pazarlama hizmetleri sağlayan ve dijital pazarlama çabalarının başarılı biçimde tamamlanmasına yardımcı olan sosyal medya yönetimi ajansları girmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Bütçesi Oluşturmada İzlenecek Adımlar

Sosyal medya yönetiminde ister tamamen organik bir yaklaşım planlanıyor ister birkaç ücretli kampanya düşünülüyor olsun mutlaka bir bütçeye ihtiyaç duyulmaktadır.  Sosyal medya yönetimi için yapılan bir harcama planı, sosyal medya yönetim araçlarından her şeye kadar, ne kadar bütçe ayrılması gerektiğini göstermektedir. Marka veya müşteri için bir sosyal medya bütçesi oluşturmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:İşletmenin boyut, ekip ve hedeflerinin sosyal medya hedeflerine referans verilmesiSosyal medya yönetim araçları, marka izleme araçları, hashtag araştırma araçları, fotoğraf ve video düzenleme uygulamaları gibi en yaygın temel kaynak maliyetlerinin düşünülmesiSosyal yardım kampanyalarının hesaba katılması İçerik ihtiyaçlarının araştırılmasıReklam kampanya maliyetlerinin hesaplanması

Sosyal Medya Yönetiminde İçerik Oluşturma

Sosyal medya yönetiminde, hesaplarının büyütülüp geliştirilmesi için, sürekli bir içerik akışına ihtiyaç vardır. Etkili bir sosyal medya yönetimi, daima güncellenen gönderilerden hedefli kampanyalara kadar, doğru içeriğin doğru zamanda yayınlamayı gerektirmektedir. Hedefe ulaşmak, öncelikle hedef kitlede yankı uyandıran ve markayı oluşturan bir kopya oluşturmakla mümkün olur. Bunun için marka kimliğinin yansıtılması ve kitlenin tercihlerinin göz önünde bulundurulması kaçınılmazdır. 

Doğru türde görseller oluşturmak şarttır. Ürün ve yaşam tarzı fotoğraflarından grafiklere kadar görsel içerik, marka hakkında çok şey söyleyebilmektedir. Sosyal medya kampanyaları için profesyonelce üretilmiş videolar yayınlamak da önemlidir. Önceden kaydedilmiş bir video, erişimi ve etkileşimi artırabilirken canlı video, markanın takipçiler ile daha gerçek bir bağlantı kurmasına yardımcı olabilmektedir. 

Geçici içerik, hedefe ulaşılmasında önemli faktörlerdendir. Sosyal medya içeriğinin bir kısmı, günler veya haftalar boyunca değer sağlamaya devam edebilirken içeriğin 24 saat sonra kaybolması, daha özel hale gelmekte ve bu da takipçileri, içerik kaybolmadan önce görüntülemeye teşvik etmektedir. Alışveriş yapılabilir içerik oluşturmak da, bir o kadar önem taşımaktadır. Sosyal medyada bağlantı yayınlamak, markanın sosyal medya platformları dışında bağlantı kurmasını sağlamanın mükemmel bir yoludur.

Öğrenci Kürsüsü Editör

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Sosyal Medya Yönetimi