e
sv

Öğrencinin Gözünden instagram

02 Haziran 2021 16:35
instagram
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dikkat çekici ve farklı bir başlık olduğunun farkındayız. Sosyal medyadan ve daha ötesinde artık hayatımızdan ayrı düşünemediğimiz instagram için bir makale hazırlayalım istedik. Yorumlarınızı metin altında belirtebilirsiniz arkadaşlar!

Instagram Nedir?

Instagram, 2010 senesinin ekim ayında yalnızca IOS işlemcili yani Apple cihazlar için bedava dağıtılmıştır. Daha sonra 2012 senesinde Android cihazlar için de kullanıma sunulmuştur. Hepimizin de bildiği üzere fotoğraf ve video paylaşımına yarayan bir uygulamadır. 2010 senesinde piyasaya sürülmesiyle kullanıcılar arasında popülerlik kazanarak sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bir senede kullananların sayısı 10 milyonu bulmuştur. 2017 senesinde yapılan araştırmalarda 700 milyona yakın kullanıcı instagram kullanmaya başlamıştır. Tabi bu süreçte uygulamanın birçok benzerinin de yapıldığını belirtmekte fayda var.

Instagram Ne İşe Yarar?

Instagram, kullanıcılarına çeşitli efektler ile fotoğraf ve bir dakikalık video yükleme olanağı tanır. Paylaşılan görsele ya da videoya isteğe bağlı konum paylaşılabilir. Paylaşımlara eklenen hashtag (etiket) ile aynı etiket altında birleşen pekçok gönderiye paylaşanın gönderisi dahil edebilir, bu şekilde hesap pekçok kişiye tanıtabilir. Keşfet sekmesinde pek çok farklı kullancının profilleri görülebilir. Direct (DM) sayesinde kullanıcılarla iletişim kurulabilir. Hikaye/Story kısmından 24 saat boyunca gözükecek fotoğraf ya da video paylaşabilir.

Instagram önceden yalnızca Türkiye dışındaki hesaplara izin vermiş olduğu, daha sonra tüm kullanıcılarına sunmuş olduğu canlı yayın yapma olanağı da tanımaktadır. Canlı yayın yaparken dahil etmek arzu ettiğiniz arkadaşınızı da dahil ederek yayın yapabilmek mümkündür. Özellikle Pandemi ile birlikte hayatımızın uzun bir süresince varmış gibi algıladığımız canlı yayınlar aslında kısa bir süre önce hayatımıza girmişti. Öğrenci Kürsüsü instagram canlı yayınları ile de verimli hale geldi diyebiliriz 🙂

Instagram da Nasıl Takipçi Arttırılır?

Hashtag Kullanımı: Instagram da takipçi arttırmanın en kolay yolu kuşkusuz ki hashtag kullanımıdır. Instagram gönderi başına en fazla 30 hashtag kullanma hakkı tanıyor. Hashtagleri doğru kullanmış olduğunuz sürece kalıcı takipçi kazanmak mümkündür. Örneğin doğa ile paylaşım yaptığınızda popüler doğa ile alakalı hashtagleri araştırarak kullanmış olduğunuzda kullanıcıların dikkatini çekecek ve kalıcı takipçilere sahip olacaksınız. Burada unutmamanız ve karıştırmamanız gereken bir nokta var elbette ve bu detaya çoğu makalede rastlamadığınız için aslında çok büyük bir hata yapıyorsunuz. Maksimum hashtag kullanımı 30 olsa da siz gönderilerinizde en fazla 5 hashtage yer vermeli ve düzenli aralıklarla paylaşım yapmalısınız. Zamanla 5 de fazla olacağından artık gönderilerinizin çevresi yani konuları belli olacak ve kullanımı 2 hatta 1 e kadar indireceksiniz!

Düzenli Paylaşım Yapmak: Takipçi sayınızda artış yapmaya giden yol düzenli paylaşım yapmaktan geçer. Hiçbir kullanıcı paylaşım yapmayan bir kullanıcıyı takip etmez. Düzenli paylaşımlar yaparak instagram hesabınızı güncel tutmalısınız.

• Dikkat Çekici Paylaşımlar: Instagram paylaşımlarınızda ne kadar çok dikkat çekici gönderi paylaşırsanız sizlere o kadar çok takipçi kazandırır. Gönderi paylaşırken pek çok programdan faydalanarak çeşitli efektler yaparak görsellerinizin dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın, ne kadar çok güzel paylaşımlar o kadar çok takipçi demektir. Dikkat çekerken instagram kurallarını da ihmal etmemeye özen göstermelisiniz elbette…

Öğrenci ve Instagram

Tabi bu kadar bilgi var ancak bunun öğrenciler ile alakası nedir? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bunun haber sayfalarındaki gibi sitede zaman harcadıkça verimli görüleceği düşünülen bir makale olmadığına emin olabilirsiniz. Tüm bu bilgilerin ışığında aslında derslerimiz ve sınavlar için olumsuz görünen ve fazla zaman harcadığımızın düşünüldüğü instagram’ı verimli hale getirip kendimizi daha iyi destekleyebiliriz.

Özellikle study blog, çalışma günlüğü, kitap okuma sayfaları gibi profiller kişisel gelişime de katkı sağlamakta. Hobi edinmek isteyen öğrenci arkadaşlarımıza da ilgi alanları doğrultusunda bir profil oluşturmalarını ayrıca öneriyoruz. Sosyal mecraları fazlasıyla kaplayan ve büyük bir bataklık olmasına sebebiyet veren kural ihlal edici paylaşımları özellikle keşfetlerimizde görmekteyiz. Zamanın bir önceki güne kıyasla daha da hızlı geçtiği günümüzde ise bu, hepimiz için ciddi bir zaman kaybı anlamına gelmekte. Aslında verimli olan ve motivasyon açısından değre taşıyan instagram’ı bu şekilde kullanabilmek başarıyı da artırıcı bir unsur olacaktır.

Öğrenci Kürsüsü instagram sayfamızda ders çalışırken fotoğraflar paylaşarak kendini motive eden, okuduğu kitapları veya okumayı planladığı kitapları paylaşan, ders çalışma grupları kurarak bilginin paylaşarak çoğaldığına inanan, sınav stresini sosyal mecralarda azaltabildiğinin farkına varan arkadaşlarımız da instagram’ın öğrenci gözündeki yansımalarına birer örnek aslına bakarsanız.

Yeni profillerinizi bize mutlaka instagram’dan göndermenizi bekliyoruz. Birbirimizi destekleyerek geleceğe ulaşacağımıza olan inancımız daima tam arkadaşlar!

Devam eden konuları ve instagram ile ilgili konuları yorum kısmında ve instagram DM’de konuşabiliriz!

Öğrenci Kürsüsü Editör

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Öğrencinin Gözünden instagram