e
sv

Genç Kart Nedir? Ne İşe Yarar?

02 Nisan 2024 13:30
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Biz gençler, kültür ve sanat aktivitelerini gerçekten seviyoruz. Ancak günümüzde bu aktivitelere katılmak bazen çok maliyetli olabiliyor. Kültürel ve sanatsal etkinliklere katılmak, bizim kişisel gelişimimize de büyük katkı sağlamakta. Sanatın birbirinden özel alanları, problem çözme yeteneğimizi geliştiriyor ve eleştirel düşünme becerilerimizi de artırıyor. Birçok kültür ve sanat faaliyetine ekonomik şekilde ulaşabilmek de bizim için bu anlamda önem kazanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, kendimizi geliştirmemize, sosyal ve kültürel anlamda daha aktif bir gençlik geçirmemize yardımcı olmak amacıyla Genç Kart projesini hayata geçirdi.

Genç Kart Nedir?

Genç kart, Kültür ve Turizm bakanlığının kültür-sanat projesi kapsamında biz gençlerin sanatsal etkinliklerden daha fazla yararlanmasını sağlayacak olan gençlik kartıdır. Sanatsal etkinliklere katılmanın bizim için duygusal zenginleşme ve iletişim becerileri bakımından önemi göz önünde bulundurulduğunda Genç Kart projesi sanata ulaşmamızda büyük bir kolaylık sağlayacak.

Genç Kart Kimlere Verilir?

Genç Kart’a başvurabilmek için 18 yaşına girmiş olmak gerekiyor. 18 yaşına giren gençlerin bir yıl boyunca bu karttan yararlanmaları mümkün. 

Genç Kart Başvurusu Nereden Ve Nasıl Yapılır?

Genç Kart başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak. Başvuru koşullarını sağlayan gençler e-devlet mobil ya da web sitesi üzerinden başvurularını kolaylıkla gerçekleştirebilecek. E-devlete giriş yaparak Genç Kart işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile birlikte Genç Kart başvuruları başladı. 

Genç Kart Ne İşe Yarar?

Genç Kart, sahiplerine birçok avantaj sunar. Öncelikle, Genç Kart ile gençler indirimli veya ücretsiz olarak birçok kültürel etkinliklere, konserlere, sinemalara ve müzelere giriş yapabilirler. Genç Kart sahipleri bir yıl boyunca Bakanlığa bağlı müze ve ören yerleri ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Atatürk Kültür Merkezi’ndeki etkinliklerden yararlanacaklar. Ayrıca proje kapsamında Genç Kart sahiplerinin daha fazla imkana sahip olması için çalışmalar devam ediyor.

Genç Kart Nerelerde Geçerli?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzelerde Genç Kart geçerli olacak. Bu müzelerle ilgili ayrıntılı bilgi almak için bakanlığın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kültür ve sanat turunuzu Genç Kart’ın geçerli olduğu yerlere göre hazırlayabilirsiniz. Genç Kart ile ücretsiz veya indirimli olarak konserler, tiyatro oyunları, sergiler ve diğer kültürel etkinliklere katılmak mümkün, önemli olan etkinlik rehberinizi güncel tutmanız. Ayrıca tarihi yakından incelemek ve doğayla tarihin buluşma noktalarına ücretsiz ya da indirimli gidebilmek için de bakanlığa bağlı ören yerlerinin listesini çıkarabilirsiniz. Genç Kart tiyatro severler için Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne bağlı tiyatro gösterimlerinde de ücretsiz ya da indirimli olarak geçerli olacak. Atatürk Kültür Merkezi’ndeki etkinliklerin bir bölümü ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın bazı etkinliklerinde de gençler için fırsatlar yer alacak.

Genç Kart İle Daha Fazla Etkinliğe Katılmak Için Neler Yapılabilir?

Genç Kart sahipleri, kartlarının sunduğu avantajları en iyi şekilde değerlendirmek ve daha fazla kültürel, sanatsal ve eğlenceli etkinliğe katılmak için yol haritası çıkarabilirler. Bizden tavsiyeler; Etkinlik takvimini inceleyin, ilginizi çekebilecek kültürel etkinliği düzenleyen kurumların takvimlerini ve platformlarını takip edin. Böylelikle konserler, tiyatro oyunları, sergiler, film gösterimleri gibi birçok farklı etkinliğe katılabilirsiniz. Genç Kart’ın geçerli olduğu bakanlığa bağlı sanat ve kültür merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Sosyal medya ya da web sitelerinden duyurusu yapılmamış ya da gözden kaçırdığınız sanatsal etkinlikleri böylece kaçırmamış olursunuz. Eğitim kurumlarında gençlik kulüpleri, sanat ve kültürle ilgilenen öğrencilerin bir araya geldiği yerlerdir. Bu kulüplere katılarak hem yeni insanlarla tanışabilir hem de onların düzenlediği etkinliklere kolayca ulaşabilirsiniz. Genç Kart’a özel düzenlenen kampanyaları takip edin. Bazı etkinlikler, özel günler veya kampanya dönemlerinde daha uygun fiyatlarla sunulabilir. Genç Kart avantajlarından arkadaşlarınızı haberdar edin ve birlikte etkinliklere katılma planları yapın. Arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirmenin yanında daha fazla kültürel ve sanatsal faaliyetten haberdar olmanızı sağlayabilir. Genç Kart sahipleri, kartlarının sunduğu avantajları aktif bir şekilde kullanarak kültürel ve sanatsal etkinliklere daha fazla katılım sağlayabilirler. Çeşitli sanat dallarında birçok etkinliğe katılmak, gençlerin kişisel gelişimine katkıda bulunurken aynı zamanda keyifli zaman geçirmelerine olanak tanıyacak.

Genç Kart Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genç Kartınızla etkinlik rotanızı belirledikten sonra önemli olan hususlardan biri özellikle müze ve ören yerleri gibi gezi alanlarının açık olduğu günleri tespit etmek. Bakanlığın sitesinden kartınızın geçerli olduğu yerleri seçtikten sonra iletişime geçerek teyit etmek de önemli konulardan bir diğeri. Ayrıca kartınızın bir yılı doldurması halinde geçersiz olacağını unutmamalısınız.

Genç Kart işlemleri E-Devlet üzerinden yapılabilmekte.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Genç Kart Nedir? Ne İşe Yarar?