e
sv

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

30 Ağustos 2023 22:52
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhaba, ben Ahmet Kaan DURGUT. Öğrencilik hayatımdan başlayıp güncel profesyonel yaşantıma varıncaya dek edindiğim deneyimlerden hareketle, yeni meslektaşlarıma önerilerde bulunmak adına bu yazıyı kaleme almak istedim. Öncelikle, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, modern dünyanın temel yapı taşlarından birini oluşturmaktadır. Elektrik Mühendisleri; elektrik sistemleri, elektronik cihazlar, güç üretimi, iletimi ve dağıtımı gibi elektrikle ilgili gündelik hayatımızın bir parçası olan geniş bir alanda çalışırlar. Elektronik Mühendisleri ise elektronik devreler, cihazlar ve sistemlerin tasarımı, geliştirilmesi ve bakımı gibi alanlarda çalışırlar. Elektrik-Elektronik Mühendisliği, teknolojik ilerlemenin temelini oluşturan ve gündelik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu yazıda bir Elektrik Elektronik Mühendisi olarak öğrenci meslektaşlarıma önerilerde bulunmaya çalışacağım. Öğrenci Kürsüsü’nde bulunmak keyifli.Hazırsanız başlayalım!

Elektrik ve Elektronik Mühendislerinin İş İmkanları

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri, teknolojinin hızla ilerlediği günümüz dünyasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu doğrultuda da alanımız, geniş yelpazede iş fırsatları sunmaktadır. Dilerseniz kabataslak ilk olarak bunlara bir bakalım:

Güç Sistemleri Mühendisi

Enerji dağıtım sistemlerini tasarlayan ve yöneten mühendislik firmalarında çalışabilirler. Adından da anlaşılacağı gibi daha çok enerji sektöründe istihdam fırsatları sunar.

Elektronik Tasarım Mühendisi

Çeşitli elektronik cihazların tasarımında da çalışabilirler. Ağırlıklı olarak cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar gibi cihazların geliştirilmesini içerir.

Otomasyon ve Kontrol Sistemleri Mühendisi

Endüstriyel otomasyonun yaygınlaşmasıyla makinelerin ve sistemlerin otomasyonunu sağlayan mühendisler büyük talep görmektedir.

Araştırma ve Geliştirme Mühendisi

Elektrik Elektronik Mühendisleri, yeni teknolojiler ve ürünler geliştirmek için AR-GE departmanlarında veya inovasyon laboratuvarlarında çalışabilirler.

Yukarıda belirtmiş olduğum bu başlıkların dışında, Elektrik Elektronik Mühendisleri günümüzün trendi olan yazılımla sektöründe de iş imkanı bulabilirler. Aynı zamanda yukarıda yer alan başlıkların hepsinde çeşitli yazılımlar aktif olarak kullanılırve konuya hakimiyet sağlanması gerekmektedir. 

Tüm bu alanların dışında kendi alanım olan İş Analistliğine de bir bakalım.

İş Analizi Nedir? İş Analisti Ne İş Yapar?

İş Analizi, bir organizasyonun IT sistemlerini anlamak, gereksinimleri belirlemek, iş süreçlerini analiz etmek ve bu gereksinimlere uygun IT çözümlerini tasarlamak için yapılan süreçleri ifade eder. Bu süreçte, İş Analistleri işletme ihtiyaçlarını ve hedeflerini anlamak, gereksinimleri toplamak, belirlemek ve belgelemek, gereksinimleri geliştiricilere iletmek ve sonunda etkili bir şekilde çalışan IT sistemlerinin oluşturulmasını sağlamak için etkili iletişim ve analitik becerileri kullanırlar. Bu süreç, yeni sistemlerin oluşturulması, mevcut sistemlerin iyileştirilmesi veya genel iş süreçlerinin optimize edilmesi gibi çeşitli projeleri içerebilir.

Gereksinim Analizi: İş Analistleri, müşterilerle veya iş birimi temsilcileriyle görüşerek iş gereksinimlerini anlar, belirler ve dokümantasyonunu yapar.

İş Süreçlerinin Analizi: İş Analistleri, mevcut iş süreçlerini analiz eder, gereksinimler doğrultusunda iş akışlarını tasarlar ve süreç iyileştirmeleri önerir.

Teknik Çözüm Tasarımı: İş gereksinimlerini temel alarak teknik çözüm tasarımını oluşturur ve geliştiricilerle işbirliği yaparak uygulanabilir bir sistem veya uygulama tasarlar.

İletişim Köprüsü: İş Analistleri, müşteriler veya iş birimi temsilcileri ile teknik ekip arasında etkili bir iletişim köprüsü oluşturarak gereksinimlerin ve çözümün anlaşılmasını sağlar.

Test Planlaması ve Yönetimi: İş Analistleri, geliştirilen çözümün gereksinimlere uygunluğunu test eder, test planları oluşturur ve test süreçlerini yönetir.

Dokümantasyon: İş gereksinimleri, sistem tasarımı, test dokümantasyonu gibi süreçlerin belgelenmesi İş Analistlerinin sorumluluğundadır.

Kullanıcı Eğitimi: Geliştirilen sistem veya uygulamanın kullanıcılarına eğitim verir ve gerektiğinde kullanıcıların sorularını yanıtlar.

Mevcut Sistemlerin İyileştirilmesi: İş Analistleri, var olan sistemlerin işleyişini analiz eder ve iyileştirme önerileri sunar.

Risk Analizi: İş Analistleri, projelerin risklerini değerlendirir ve fırsatları tanımlayarak projenin başarısını desteklemek için stratejiler geliştirir.

Bu görevler, İş Analistlerinin genel olarak gerçekleştirdiği işleri kapsamaktadır. Ancak, organizasyonların yapısına, projelerin özelliklerine ve sektörlere göre görevler farklılık gösterebilir. Yazımı fazla uzatmaksızın burada sonlandırmak istiyorum. Daha fazla detay ve bilgi alışverişi için bana daima LinkedIn üzerinden ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?