bycasino giriş CV Nedir? Nasıl Etkili CV Hazırlanır? | Öğrenci Kürsüsü
e
sv

Etkili CV Nasıl Olmalı?

01 Mayıs 2021 16:15
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

-Kısa ve Öz Olmalı

İdeal CV iki sayfadan uzun olmamalıdır. Kendinizle ilgili her şeyi(profesyonel ve kişisel açıdan)yazın,sonra en önemli noktalara odaklanarak kısaltın. Ancak,önemli bilgileri çıkarmayın ve var ise çalıştığımız teknik ortamların ayrıntılarını ve kullandığınız araç türlerini dahil edin.

-Özet Olmalı

Başvurduğunuz görevle ilgili olarak,CV’nizin en başında yer alan,beceri ve deneyimlerinizle ilgili kısa bir özet, işverenin söz konusu görev için uygun olup olmadığınız hakkında hızlı bir fikir edinilmesine olanak verir. Tüm dilleri ve teknik ortamları, onları ne kadar süreyle kullandığınızı belirterek veya bir derecelendirme sistemi ile birlikte listeleyin.

-Kolay Okunabilmeli

 CV’niz anlaşılır ve okunması ne kadar kolay olursa,ilgi çekme olasılığı da o kadar yüksek olur.

-Kronolojisi Mantıklı Olmalı

 CV’nizde başlıklardan yararlanın.Örneğin;Kişisel Bilgiler,Eğitim,İş ve geçmiş gibi. Okuyucu ne yaptığınızı keşfetmek için CV’nizi incelemek zorunda değildir. Ters kronoloji bilgileri yerleştirmek için en iyi sıralama yöntemidir. En son deneyime en fazla yer ayrılmalıdır.

-Dürüst Olun

Olabildiğince objektif davranın ve kendinizi ne gizleyin ne de göklere çıkartın. Yeteneklerinizi ve deneyiminizi bilen bir üçüncü kişiden tarafsız görüş isteyin.

-Sosyal Sorumluluk Projeleri

Gönüllü olarak katıldığınız sosyal sorumluluk projeleri özgeçmişinizi güçlendirir.

-Üçüncü Ağızdan Yazın

CV’nizdeki tanımlamaları üçüncü tekil şahıs olarak ifade edin. Üçüncü tekil şahıs, daha profesyonel bir anlatım şekli olarak kabul edilir.

-Fotoğraf Seçimi

CV’nize vesikalık bir fotoğraf ekleyebilirsiniz. Erkek adaylar için takım elbiseli bir fotoğraf uygun olabilir. Kadın adaylar için resmi olarak tanımlanabilecek bir iş kıyafetli fotoğraf uygun olabilir.

-Referans

Bir CV’de en az 3 kişiyi referans verebiliriz. Fakat Referans olarak yazacağımız kişileri muhakkak daha önceden haberdar etmeliyiz. Kendilerine gerçekten güvendiğimiz kişileri yazmamız daha faydalı olacaktır. Bizim açımızdan ne düşündüğünü ve çalışmamızı ne kadar iyi bildiğini ve aktaracağını az çok tahmin etmeliyiz.

Öğrenci Kürsüsü Editör

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Etkili CV Nasıl Olmalı?