bycasino giriş Bilmeceler Zeka Geliştirir mi? | Öğrenci Kürsüsü
e
sv

Bilmeceler Zeka Geliştirir mi?

25 Şubat 2022 12:20
bilmece
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Anne-babaların çocukları için neredeyse her şeyi yapacaklarını biliyoruz. Onların zihinsel ve bedensel gelişimlerine destek olacak aktiviteler, oyunlar, oyuncaklar ve birlikte geçirilen zamanlar hep çocuğun kişiliğinin şekillenmesine yardımcı olmak maksatlı. Buradan hareketle diyebiliriz ki anne-babalar, çocukları ile birlikte zaman geçirmenin öneminin farkındalar. Bu amaçla birlikte oyunlar oynamak, hikayeler okumak, yeni yerler keşfetmek ve bilmeceler ile zaman geçirmek ebeveyn-çocuk arasındaki ilişkinin sağlam kurulması adına da son derece önemli. Peki, bilmecelerin çocuk gelişimi özelinde zeka gelişimine katkısı var mı? 

Bilmeceler Zeka Gelişimine Destek Oluyor mu?

Yapılan akademik çalışmalar gösteriyor ki hem geleneksel bilmeceler hem de günümüz şartlarına uygun dijital bilmeceler ve bulmacalar, zeka gelişimine nitelikli biçimde destek oluyor. Bilmeceleri çözmeye çalışan çocuklar düşünme eylemini gerçekleştiriyorlar. Bilmeceyi ve bilmecede verilen verileri doğru algılayıp cevabı bulmaya çalışan çocuğun zihni de çalışmış oluyor. Böylece soru, cevap ve soruda verilen ipuçları arasında anlamsal ilişki kurmaya çalışan çocuk ister istemez bir problem çözme eylemi gerçekleştirdiğinden zihinsel gelişimi desteklenmiş oluyor. 

Bunların yanında akıl yürütme ve karşılaştırma yapma şansı bulan çocuk, muhakeme becerisini geliştirerek problemleri daha çabuk ve etkili çözme konusunda bir adım öne geçebiliyor.

Bilmecelerin bir diğer faydası ise kullanılan kültürel ve dilsel ögelerin sosyal iletişim becerilerine sağladığı katkı olarak göze çarpıyor. Bilmeceler ile haşır neşir olan çocukların dilsel becerileri ve öğrenme kapasiteleri yaşıtları ile karşılaştırıldığında daha yüksek olma eğilimi gösteriyor. Bilmeceler sayesinde kelime dağarcığı gelişen çocuklar, kendilerini daha iyi ifade eden bireyler olma şansını yakalıyorlar. İfade biçimlerini çeşitlendirerek özgüvenlerinin de sağlam olarak inşa edilmesine katkı sağlıyorlar. 

Bilmece Örnekleri

Çocukların zihinsel ve ruhsal gelişimlerine destek olma potansiyelindeki bilmecelerden bazı örnekleri sizin için derledik. Bu bilmeceler ile siz de çocuğunuzun bilmece sever bir birey olmasına katkı sağlayabilirsiniz. 

Karadır kazanı.
Bacadan çıkar dumanı.
Evin ortasında oturur.
Yaz geldi mi kaybolur.

Cevap: Soba

Bacamızda bir makas
Yazın gelen hokkabaz

Cevap Leylek

Bir ağacım var,
On iki dalı var. 
Onu küçük sanma sakın
Dört yaprağı, elli iki damarı var.

Cevap: Yıl, ay, mevsim ve hafta

Çarşıdan aldım kapkara,
Eve geldim kızardı maskara

Cevap: Kömür

Çarşıdan alamazsın,
Mendile koyamazsın, 
Boşuna arama bey amca
Ondan tatlı bir şey bulamazsın.

Cevap: Uyku

Karşıdan baktım taş,
Yanına gittim dört ayak bir baş

Cevap: Kaplumbağa

Küçücük bakkal
Dünyayı yutar

Cevap: Ağız

Yer altında kınalı çivi

Cevap: Havuç

En çabuk resim çizen kimdir?

Cevap: Ayna

Çınçınlı hamam
Kubbesi tamam

Cevap: Minare

Öğrenci Kürsüsü Editör

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bilmeceler Zeka Geliştirir mi?