bycasino giriş Açıktan (Açıköğretim) Nasıl Üniversite Okunur? | Öğrenci Kürsüsü
e
sv

Açıktan (Açıköğretim) Nasıl Üniversite Okunur?

24 Mayıs 2021 02:12
online test
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Üniversiteli olmak her gencin hayalidir. Ancak zorlu sınav koşulları bu hayali gerçekleştirmek için bir duvar gibi gençlerin önünü tıkamaktadır. Sınavsız ve çoğunlukla şartsız bir üniversite okumak veya ikinci bir bölüm seçerek üniversite okumak ancak Açıköğretim ile mümkün olmaktadır.

Açıköğretim Okumak İçin Sınav Gilir Mi

Açıköğretim okumak uzun yıllardır sınavdan ayrı tutulmaktadır. Kayıt için gerekli ön şartları taşıyorsanız ve dönemsel harç miktarını ödüyorsanız istediğiniz bölümü seçerek üniversite okumanın rahatlığına kavuşabilirsiniz. Çoğunlukla ön lisans programlarında eğitim verilmesine rağmen lisans düzeyinde eğitim veren bölümlerde bulunmaktadır. Ön lisans programlarında diploma, sertifika ve dikey geçiş olanakları sağlanmaktadır. Kayıt, eğitim süreci ve sınavlar son dönemlerde neredeyse tamamen İnternet üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir.

Nasıl Başvurabilirim?

Açıköğretim okumak için kurumun İnternet üzerindeki https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresine giriş yapmanız gereklidir. Bu site üzerinde gerekli yönlendirmeler ve ihtiyacınız olan tüm bilgiler mevcuttur. Kayıtlar Eylül ayı başından neredeyse Ekim ortasına kadar sürmektedir. İkinci üniversite için http://ikinciuniversite.anadolu.edu.tr adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Bu adresten kayıt bölümüne hızlıca giriş yapabilir programlar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Burada önemli olan program seçimi yaparken dikkatli olmaktır. Bazı programlar İngilizce veya Arapça eğitim vermektedir. Bazı programların staj zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin Laborant ve Turizm bölümleri gibi. Yine bazı programlar özel koşullu olarak sunulmaktadır. Örneğin Havacılık bölümü mesleğe girişle ilgili herhangi bir problemin olmadığına dair yeterlilik belgesi talep etmektedir.

Eğitim ve Sınavlar

Açıköğretim okumak tamamen online sistemlerle sağlanmaktadır. Kayıt ve eğitim İnternet üzerinden sunulmaktadır. Ders kitapları dileyene harç dışında ücretli olarak gönderilmektedir. Açıköğretim Youtube kanalı üzerinde neredeyse tüm bölümlerin online derslerine rastlamak mümkündür. Ayrıca site üzerinden eğitim notlarına, online derslere ve kitaplara öğrenci girişi ile ulaşılmaktadır. Sınavlar her dönem 2 kere düzenlenmektedir. Dönem ortasında ve sonunda düzenlenen sınavlarla başarı notu belirlenmektedir. Son dönemlerde sınavlar online olarak düzenlenmekte olup detaylı bilgi için İnternet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca online sertifika edinmek isteyen okuyucularımız Online Sertifika Veren Platformlar‘ı inceleyebilirsiniz!

Öğrenci Kürsüsü Editör

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Açıktan (Açıköğretim) Nasıl Üniversite Okunur?