e
sv

Sırt Çantasıyla Gezilebilecek Cazip Ülkeler

24 Şubat 2019 19:45
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Her öğrencinin hayalidir çıkıp dünyayı turlamak. Cümledeki kadar basit olmadığı akla gelince de bir duraksama olur. Hal böyleylen sırt çantasını alıp gezmek isteyenlere bir liste hazırlayalım dedik. Detaylar başlıyor!

Yurt dışında sırt çantasıyla seyahat etmek  en ekonomik ve maceraperest tercihlerin başında geliyor. Zaman geçtikçe seyahat etmeden önce göz önünde bulundurmak gereken bazı şeyler var. Örneğin güvenlik, kamp yaparak mı yoksa pansiyonda kalarak mı konaklayacağız, yiyecekler ne kadara mal olacak? gibi sorulara cevap bulmak gerek. Seyahat etmek için ucuz yerler bulmak zor olabilir ancak sırt çantasıyla rahatça seyahat edebileceğiniz en iyi 10 yeri listeledik.

Nepal
Nepal, küçük bir bütçe ve sırt çantasıyla seyahat için en ideal yerlerden bir tanesi. Everest Dağı, Hayaller Bahçesi, Durga Tapınağı ve Hindistan’ın Nepal ile buluştuğu Shankar Acharya Kapısı’nı görmek için Birgunj’a gidebilirsiniz. 2015’te yaşadığı deprem sonrası turizme büyük önem vererek hızlı bir şekilde kendini geliştiren Nepal, cüzdan dostu diyebileceğimiz ülkelerden.

Tayland

Tayland, zengin kültürü, dünya standartlarında bir mutfağı, tropik arazisiyle bütçe bilinci olan sırt çantalı gezginler için mükemmel bir yer. Öğrenciler günde 20 dolara Bangkok’un tadını çıkarabilirler. Ünlü sokak tezgâhlarını, yol kenarındaki otantik alışveriş mağazalarını keşfedip, tapınakları ve mimari yapıların güzelliğiyle keyifli bir gezi sürebilirsiniz.

Hindistan

Hindistan, sırt çantasıyla seyahat için hem kolay hem de ucuz. Tüm büyük şehirlerde öğrenci yurtları bulunmakta ancak klima ve sıcak su gibi lüks imkanlardan yoksun kalabilirsiniz. Geniş çöl safarilerinden, Goa plajlarına, Himalaya Dağları’na kadar her yeri görme fırsatı bulabilirsiniz. Tac Mahal ve sinemaseverler için Bollywood unutulmamalı tabi.

Sri Lanka

Tayland gibi Sri Lanka’yı da günlük 20 dolara gezebilirsiniz. Yerel kafelerde yemek, toplu taşıma araçlarını kullanmak, ucuz hostellerde ya da deniz kıyısındaki cabanalarda kalarak bunu sağlayabilirsiniz. Milli parkları, kültür merkezleri ve arkeolojik alanlarıyla bu tropik ada size iyi gelebilir.

Nikaragua

Bütçe dostu bu ülkede görebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Özellikle volkanik bir göl olan Laguna de Apoya’nın ılık ve parlak mavi suları gözlerinizi kamaştıracak.

Sırt çantasıyla gezilecek en ucuz 10 ülke

Peru

Dünyaca ünlü yağmur ormanları, harabeleri ve plajlarıyla seyahat edilmesi gereken ucuz ülkelerden biri. Nüfusun birçoğu İngilizce bilmemesine rağmen yarı İngilizce yarı İspanyolca ile anlaşabilirsiniz. Başkent Lima’dan başlayıp İnkaların yerleşim yeri olan Machu Picchu’yu ve bir sörf kasabası olan Mancor kasabasını ziyaret edebilirsiniz.

Sırt çantasıyla gezilecek en ucuz 10 ülke

Arnavutluk

Muhteşem Akdeniz kıyılarına sahip küçük bir bütçeyle gezilebilecek Avrupa ülkesi…  Arnavut kültür ve mimarisinin Osmanlı İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Roma ile ilişkilerinden nasıl etkilendiğini görmek için başkent Tiran’ı ziyaret edin. Ayrıca şehri kuşbakışı görmek için Dajti Dağı’nda yürüyüşler yapabilirsiniz. Gecelik 9-15 Euro arasında değişen ucuz pansiyonlarıyla büyük bir kolaylık sağlıyor.
Sırt çantasıyla gezilecek en ucuz 10 ülke

Kosta Rika

Orta Amerika’nın biyoçeşitliliği, aktif volkanları, doğal kaplıcaları ve güzel sahilleriyle görülmesi gereken yerlerden… Geceleri 10 dolar karşılığında kamp yaparak geçirebilir, uygun fiyatlı yurtlarda kalarak bütçenizi koruyabilirsiniz. Sadece 500 farklı ağaç türüyle dolu yağmur ormanlarının bulunduğu Corcovado Ulusal Parkı’nda  yürüyüşler yapabilir, kızıl papağanları, jaguarları, karınca yiyen gibi birçok hayvanı fotoğraflayabilirsiniz

Ve tabiki içinde bulunduğumuz, her yerine hakim olduğunu düşündüğümüz fakat keşfedemediğimiz güzelliklerle dolu ülkemiz! En başında sırt çantası hazır sırtımızdayken gezmemiz gereken yerlerin asıl sahibi olduğu düşüncesindeyiz. Ee hadi o zaman kolay gelsin 😀

Türkiye

Muhteşem manzaraları ve Asya ile Avrupa kıtalarını bağlayan bir köprü olarak benzersiz tarihiyle giderek daha popüler olan yerlerin başında geliyor. Hem Osmanlı hem de Bizans İmparatorluklarına merkez olan İstanbul’u şehrinden gezmeye başlayabilirsiniz. Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıç’ı gibi tarihi yerleri gezebilirsiniz. Ayrıca tarihi 15. yy’a dayanan Kapalıçarşı’yı gezmeyi unutmayın.

Sırt çantasıyla gezilecek en ucuz 10 ülke

Kaynak: www.studentuniverse.com
Çeviri: Erdem Enginar

Sıradaki içerik:

Sırt Çantasıyla Gezilebilecek Cazip Ülkeler