e
sv

Hukuk Öğrencisi Üniversite Yönetimine Açtığı Davayı Kazandı

29 Ocak 2019 03:35
avatar

Öğrenci Kürsüsü

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yalova Üniversitesi’nde hukuk okuyan Zehra Betül Bulut, bütünleme sınavlarını sınırlayan kararın iptaline karşı açtığı davayı kazandı.

 

Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Zehra Betül Bulut, üniversite Senatosu’nun bütünleme sınavlarına yönelik “Her yıl sonunda en fazla 3 dersten başarısız olan öğrencilere bütünleme sınav hakkı verilir” kararının iptali için açtığı davayı kazanarak, bütünleme sınavlarına sınırlama olmaksızın tüm öğrencilerin katılabilmesini sağladı.

Zehra Betül Bulut, Senato’da kabul edilen kararın, Anayasa’nın “Kanun önünde eşitlik” başlıklı ilkesini düzenleyen 10. maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle, ağabeyi de olan avukat Efe Murat Bulut aracılığıyla Bursa 3. İdare Mahkemesi’ne başvurarak, yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini istedi.

Mahkeme, yürütmenin durdurulmasına hükmederek, bütünleme sınavlarına sınırlama olmaksızın tüm öğrencilerin alınmasına karar verdi. Bu karar doğrultusunda, 28 Ocak Pazartesi günü yapılacak bütünleme sınavlarına sınırlama olmaksızın tüm öğrencilerin katılabileceği belirtildi.

“SADECE BİR MADDESİNİN DURDURULMASI KARARI VERİLMESİNİ TALEP ETTİK”

Zehra Betül Bulut, Yalova Üniversitesi Yerleşkesi girişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Senato’nun bütünleme sınavlarıyla ilgili kararı, geçen aralık ayının sonunda verdiğini söyledi.

Kararın öğrencilere yarıyıl dönemi başlamadan önce bildirilmesi gerektiğini belirten Bulut, şöyle konuştu: “Biz Senato’nun aldığı kararın bütününe asla karşı değildik, çünkü bütünleme bir haktır. Öğrencilere getirilen bir haktır ve bunun sınırlandırılmasına karşıydık. Senatonun verdiği kararda bütünleme sınavı getirilecek evet ama 3 sınava kadar. Öğrenciler 3 sınavdan fazlasından kaldığında bütünleme sınavına giremez. Ben de eşitlikten yana olduğumdan dolayı herkesin bütünleme sınavına girmesi, arkadaşlarımızın öğrencilerin bütünleme sınavına girmesi gerektiği düşüncesindeydim.

Düşüncesinden ve somut verilerinden emin öğrenci arkadaşımızı kutluyor ve diğer öğrenci dostlarımıza örnek olması dileklerimizi vurguluyoruz.

Kaynak: http://m.ensonhaber.com/hukuk-ogrencisi-universite-yonetimine-actigi-davayi-kazan.html

 

 

 

Sıradaki içerik:

Hukuk Öğrencisi Üniversite Yönetimine Açtığı Davayı Kazandı